Dramatický příběh se šťastným koncem se odehrál v pondělí před polednem v budějovickém parku Na Sadech.

Asi padesátiletý muž dostal silný epileptický záchvat a hrozilo, že se každou chvíli udusí. Jeho zápasu o život údajně přihlíželo množství lidí, ale pouze jediný z nich mu dokázal pomoci. Dopravní policista Jaromír Pešek (62 let) z Křenovic, který náhodou projížděl kolem na motocyklu. Měl zrovna na starosti přechody pro chodce a v místech před Besedou právě pomáhal odtlačit vozidlo řidiči Škody Favorit, který měl technickou poruchu a zůstal stát. „Najednou přiběhl nějaký pán z parku a řekl mi, že je tam chlap, který sebou mlátí. Vypadalo to na epileptický záchvat. Když jsem tam přiběhl, tak ten muž krvácel z úst a začínaly mu modrat rty. Vzal jsem proto jeho hlavu mezi nohy a okamžitě zavolal záchrannou službu,“ popisuje Pešek.

Téměř násilím pak otevřel postiženému ústa. Dal mu také nepřímou masáž srdce, a to tím, že jej dvakrát udeřil do hrudníku. „Povedlo se a naskočil. Mezi tím přijela naštěstí záchranka a ta si ho převzala do své péče,“ doplňuje policista. Záchranáři následně oznámili, že se skutečně jednalo o epileptický záchvat. Potvrdili také, že Jaromír Pešek zachránil postiženého před téměř jistou smrtí. Byl totiž jen krůček před udušením. „Relativně asi jo. Šlo tam o to zmodrání rtů, takže byl bez kyslíku. Stalo se mi to už podruhé, ale za hrdinu se nepovažuji,“ reaguje skromně Pešek.

Dodává, že poprvé zachránil život asi před třemi lety, a to na Lannově třídě. „Nějaký člověk tam měl tenkrát padoucnici nebo něco podobného. Vytáhl jsem mu jazyk a dal umělé dýchání přes ruku. Také říkali, že jsem ho zachránil,“ vzpomíná Pešek. Po čtyřiceti letech praxe u policie hned věděl, co má dělat. Dlouhou dobu totiž sloužil na oddělení dopravních nehod a mnohé fígle tak prý odkoukal od záchranářů, ale i z televize. „Byli tam nějací čumilové, ale nikdo z nich nic neudělal. Přišel akorát jeden pán a pomáhal mi dotyčného srovnat, aby se neumlátil. Mrskal totiž sebou jako úhoř na suchu, jak se říká,“ doplňuje Pešek.

U policie slouží už od roku 1971. Letos na začátku listopadu se však chystá do výsluhy, protože už sedm let přesluhuje. S úsměvem se chlubí, že je zřejmě jedním z nejstarších dopravních policistů v republice. „Na čísle mám jedničku a tu má už málokdo. Dneska je to samá dvojka a trojka,“ směje se Pešek.

Na motocyklu jezdí už od roku 1973, kdy si na něj udělal řidičský průkaz. Za tu dobu vystřídal hodně značek, v současné době používá služební hondu. „Auta mě neberou. Na motorce je to takové volnější. Sice sloužím jen sólovky, ale žádný problém s tím nemám,“ uzavírá Pešek.