Slavnostní předání nových sanitních vozů se uskutečnilo včera na parkovišti u českobudějovického fotbalového stadionu SK Dynamo. Zúčastnili se ho ředitel ZZS Marek Slabý, hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a vedoucí sociálního odboru krajského úřadu Petr Studenovský.


„Rádi bychom sanitky obměňovali za pět šest let nebo po najetí 250 000 kilometrů,“ přeje si Marek Slabý. „Vozidel pro podobné účely máme v současné době přes padesát, mnohé jsou ještě z devadesátých let. Optimální by bylo, pokud by všechny naše vozy nebyly starší než z roku 2000.“

Větší komfort

Sanitky zaplatil Jihočeský kraj, jedna stojí 2,8 milionu korun. „Další peníze jsou ale potřeba na vybavení, a to může stát třeba i milion korun,“ pokračuje Slabý.


Sanitky poputují do Tábora, Jindřichova Hradce, Dačic, Tábora nebo zůstanou v Českých Budějovicích.


Budou sloužit pro posádky s lékařem nebo bez lékaře. Zvláštností vozů jsou speciální nástavby, které se montují na podvozek. „Nové sanitky jsou výhodnější kvůli většímu prostoru,“ říká řidič Zdeněk Pechánek z táborské záchranné služby. „Zajišťují větší konfort pro pacienta i posádku.“


Hejtman Jan Zahradník připomněl, že záchrannou službu dotuje kraj ze svého rozpočtu. „Na její provoz vynakládáme dvě stě milionů korun.“ Hejtman připomněl, že se kraj snaží rozšířit výjezdní stanice, aby se sanitky dostaly ke každému pacientovi do předepsaných patnácti minut. V obměnách vozidel hodlá kraj i záchranná služba dále pokračovat. „Osm nových aut najednou jsme ještě nedostali,“ přiznal ředitel záchranné služby Marek Slabý.