Muži a ženy v uniformách tu budou plnit především preventivní roli. Jejich pozornosti ale neuniknou cizí osoby, lumpové, ani záškoláci.

„Možnosti požádat policii o pomoc jsme využili už v minulosti, když se do školy, přestože vchod je uzamčený a hlídaný kamerou, dostala mládež, která sem nepatří. S pochůzkami policistů během přestávky po budově máme dobré zkušenosti,“ kvituje možnost požádat o spolupráci ředitelka ZŠ Máj II Marie Ned〜vědová.

„Předpokládáme, že ubude i lumpáren mezi dětmi,“ říká o sázce na psychologický efekt takových opatření mluvčí městské policie Katka Schusterová. Řešení problémů ve školách je totiž především v kompetenci ředitelů. Městská policie ovšem své pole působnosti zaměří i do okolí škol. Dobře například ví, kdy a kde načapat záškoláky. A v tomto případě jsou oprávněni prohřešek spolu se sociálními pracovníky magistrátu a rodiči řešit.

Bez výpomoci městské policie přímo ve škole se zatím obejde druhá ze škol na největším českobudějovickém sídlišti. „Loňská forma spolupráce byla ale dobrá,“ pochvaluje si ředitel Luboš Staněk. „Strážníci monitorovali prostor před bránou, hodně pomohlo i umístění kamery. Občas hlídky zašly i do školy, ale neměly důvod jakkoli zasahovat. Problémy ve škole si řešíme sami. Budeme ovšem rádi, pokud bude pokračovat dohled městské policie před školou, především, když končí vyučování menším dětem,“ míní Staněk.

Plánovaná preventivní opatření považuje za správná i většina dětí a rodičů, které jsme oslovili. „Obzvláště si myslím, že by to nebylo od věci na těch školách, kde jsou větší problémy. Třeba tady na Máji, kde je romská menšina, může docházet ke konfliktům,“ míní obyvatelka sídliště Máj Gabriela Pilařová.