I takovýmto činnostem se čas od času věnují žáci studující cestovní ruch.

Hana Wohlgemuthová se svým spolužákem Jakubem Kalkušem obsadili v červnu díky projektu S vozíkem po jižních Čechách třetí místo v soutěži s mezinárodní účastí „Vítejte u nás“ určené žákům středních škol oborů vzdělání zaměřených na cestovní ruch, hotelnictví a turismus.

Vyučující i žáci jejich domovské střední školy obchodní v českobudějovické ulici Husova, která soutěž zorganizovala, přibližují od středy do pátku na veletrhu Vzdělání a řemeslo na českobudějovickém výstavišti své úspěchy i možnosti studia.

„Vzhledem k projektům, která města vytvářejí, jako třeba České Budějovice bez bariér, mi připadalo zajímavé zaměřit se na možnosti cestování pro tělesně postižené lidi,“ vysvětlila Wohlgemuthová.

„Jihočeský kraj v posledních pěti letech postoupil v této oblasti hodně kupředu,“ dodala.

Přibližně tři týdny se svým spolužákem sbírala informace o možnostech cestovatelského vyžití pro postižené lidi, které pak na začátku léta prezentovali na soutěži středoškoláků. Úkolem soutěžících bylo připravit projekt, kterým by přilákali turisty do svého regionu, a prezentovat ho nejen v českém jazyce, ale také anglicky nebo německy.

„Myslím si, že absolventi oboru cestovní ruch mají dobrou perspektivu uplatnit se na trhu práce. Cestovní ruch má v Jihočeském kraji zelenou a aktivity spojené s jeho propagací mají stále ještě rezervy,“ uvedla ředitelka školy Jarmila Benýšková. Soutěž zaštítil Jihočeský kraj i českobudějovický magistrát.

Soutěžící projevili zájem zúčastnit se ročníků dalších. V současné době se 2. ročník soutěže již připravuje. „Plánuje se téma zaměřené na seznámení se s rodem Rožmberků. Je to lákavá nabídka a ráda se zapojím. Uvidím, co nového to přinese a jestli navážu na předešlé úspěchy,“ zkonstatovala Wohlgemuthová, která kromě třetího místa v Budějovicích získala se spolužačkou i cenu sympatie na soutěži v Ostravě za naplánování zájezdu.

Žáci českobudějovické obchodní školy se již několikrát umístnili na předních místech v podobně zaměřených celostátních soutěžích jako třeba Turisté vítáni pořádaných Českou centrálou cestovního ruchu.

ANDREA GALICOVÁ