Jihočeská univerzita má aktuálně více než devět a půl tisíce studentů v bakalářských programech a přes tři tisíce budoucích magistrů. Doktorandské studijní programy navštěvuje zhruba 600 lidí.

Řada posluchačů bydlí přímo v kampusu školy. „Máme 
k dispozici celkem šest kolejí se 2306 lůžky. Momentálně jsou všechna místa obsazená," doplnila mluvčí univerzity Dagmar Dvořáková.

S právě začínajícím akademickým rokem je spojeno také několik novinek. První se týká právě kolejí. Univerzita totiž opravila budovu K5, která se nachází v Boreckého ulici. „Stavební práce trvaly od března do poloviny září. Během té doby byl vyměněn celý obvodový plášť, došlo k odstranění azbestové zátěže, budova dostala zcela novou skládanou fasádu se zateplením 
a byla vyměněna všechna okna, dveře i radiátory," popsala Dagmar Dvořáková. Celkové náklady na opravu koleje byly přes 47 milionů.

Studenti na jihu Čech se ale kromě příjemnějšího bydlení dočkají i dalších vylepšení. Fakulta rybářství a ochrany vod postavila ve Vodňanech evropské rybářské centrum Cenakva. „Jedná se o zázemí se specializovanými laboratořemi a novými budovami. Centrum bude sloužit fakultní vědě a aplikovanému výzkumu," připomněla Dagmar Dvořáková. Náklady na tuto stavbu činily 253 milion korun. Škola je pokryla díky evropské dotaci.

Na nové prostory se mohou těšit i studenti Přírodovědecké fakulty. Ta také rozšiřuje své zázemí a buduje další objekt. Vyrůstá přímo v kampusu v Českých Budějovicích. Se začátkem akademického roku se tu již otevřou posluchárny, kde se budou konat přednášky. „Během zimních měsíců se počítá s dokončením a dovybavením laboratoří a pracoven. Do konce zimy by pak měly být kompletně zabydleny odborné a administrativní prostory. V té době také bude zahájen oficiální provoz," uvedla Dagmar Dvořáková.

Jihočeská univerzita celkem nabízí 220 oborů. Letos poprvé například magisterský Aquaculture na Fakultě rybářství a ochrany vod, který je vyučován v anglickém jazyce. Velký zájem o něj mají studenti ze zahraničí.