Ačkoliv výsledky eurovoleb budou známy již v sobotu večer, podobně jako je tomu například u komunálních nebo parlamentních voleb, pracovníci Českého statistického úřadu (ČSÚ) je nebudou moci zveřejnit. Dostupná budou pouze data o tom, jak rychle se výsledky v jednotlivých okrscích daří sčítat.

Ředitelka českobudějovické krajské správy ČSÚ Jana Sedláčková vysvětlila, že se zveřejněním výsledků se musí počkat až do chvíle, kdy budou známy výsledky voleb i ve všech ostatních členských státech Evropské unie. Jako na poslední se bude čekat na Itálii.

Nízkou účast na prahu druhého dne voleb potvrdili i členové komise, která na voliče čekala v ZŠ Hlinecká na vlatavotýnském sídlišti. Měli daleko víc času na diskuse či na čtení než při jiných volbách, kdy je v místnosti větší frmol.  "Zatím přišlo kolem devíti procent lidí. Je to spíš proto, že se rozhodli nehlasovat, než že by dali přednost třeba nějakému víkendovému výletu," odhadují postoje těch, jejichž jména si na seznamech voličů tentokrát neodškrtnou.

S ranní cestou pro čerstvé pečivo spojovali volby někteří obyvatelé Českých Budějovic. I tak ale ani v krajském městě velký zájem o evropské volby nebyl. Potvrzuje to například Ladislava Lišková, zapisovatelka jedné ze čtyř komisí v budově Gymnázia J. V. Jirsíka. "Sem tam přijde víc lidí najednou, pak je nějaký čas úplný klid. I kolegové říkají, že účast je tentokrát znatelně slabší než obvykle. Myslím, že se bude blížit jen k deseti procentům," odhadovala dopoledne.  "Nejvíc voličů přišlo zatím včera hned po druhé hodině, byli to spiš starší lidé, z mladých chodí volit strašně málo," doplnil člen komise Jan Klokočka.

Třináct ze 127 oprávněných voličů hlasovalo do sobotní deváté hodiny v Holašovicích. Tam je volební místnost v bývalé škole hned vedle infocentra. "Zájem je zatím slabý, ani o přenosnou urnu nikdo nežádá," krčila rameny předsedkyně komise Helena Moučková. Spolu s ostatními zatím čekala, zda přijde volit nejstarší obyvatelka. "Té je pětaosmdesát let, k volbám ale vždy chodí osobně," vysvětluje. Dlouhá chvíle ani přes nízkou účast těm, kdo se starají o hladký průběh voleb v Holašovicích, nehrozila. Komisi tvoří vesměs mladé slečny, které klid využívají k učení na zkoušky. Včera si ale pro odlehčení i pobavení krátily čas také hrou jméno - město…

Na sobotní dopoledne nechala vlastní hlasování předsedkyně volební komise v Jankově Michaela Vaňková. Ta převzala štafetu zodpovědnosti za bezproblémové volby po dlouholeté předsedkyni Renatě Dejmkové. "Zatím u nás volilo třicet dva voličů z dvou set sedmi oprávněných. To je 15,45 procenta. Účast je srovnatelná se senátními volbami. Při těch komunálních ale chodí daleko víc lidí, až osmdesát procent," srovnávala z dvacetileté zkušenosti u voleb Renata Dejmková. Podle ní je nízký zájem způsoben mimo jiné i tím, že volbám nepředcházela příliš masivní kapmaň a lidé kandidáty do Evropského parlamentu neznají. S většinovým názorem, že evropské volby jsou méně významné, se ztotožňuje i jankovský volič Jiří Mrkvan. "My toho v unii stejně moc nerozhodneme," myslí si. Přesto neváhal a stejně jako v případě jiných voleb i tentokrát přišel hlasovat. Komisi tak na chvíli zpestřil jinak velmi poklidnou sobotu. Během ní si všichni její dlouholetí členové většinou dopovědí témata, která načali při minulých volbách a naopak načnou jiná, která zřejmě budou probírat na podzim u komunálních voleb.

Čtení nebo surfování na internetu bylo nejčastější aktivitou členů volební komise v Dubném. Největší nával za páteční odpoledne, večer a sobotní dopoledne zažili ve zdejší volební místnosti v sobotu ráno. Vybírat europoslance sem přišla většina z těch, kdo vyrazili nakupovat. Přesto, jak uvedl předseda komise Tomáš Budík, 83 obálek v urně znamenalo v sobotu v 10 hodin, že zatím přišlo jen 15,26 procenta z 544 voličů. Nechyběl mezi nimi ani mladý muž Jan Peterka. "Chodím k volbám pravidelně, nerozlišuji, jestli jde o evropské, parlamentní, krajské nebo komunální. Zkrátka jsou volby, tak jdu splnit svou povinnost," usmívá se. "Od osmnácti jsem volil vždy jednu stranu, pak jsem přesedlal na jinou, ale té zůstávám věrný, tak jsem ani tentokrát neměl moc starostí, koho si vybrat," dodává.

Zhruba čtvrtinovou účast napočítali krátce před polednem v Dražíči. "Máme na seznamu celkem 203 voličů, z toho dva ale půjdou hlasovat jinde s voličským průkazem, další z občanů půjde k volbám dokonce v zahraničí. Sem přišlo zatím asi čtyřicet lidí," naznačila předsedkyně komise Vlasta Horažďovská s tím, že při jiných volbách bývá zájem větší. Přo prezidentských volilo v Dražíči dokonce přes šedesát procent obyvatel. Tentokrát hlasují v obci převážně starší občané.

Nezájem lidí o evropské volby je znát také v Nových Hradech. "Je to bída, odvolilo tu maximálně devět procent lidí," konstatovala po sobotním poledni Jaroslava Oppolzerová, zapisovatelka volební komise, která sídlí ve Spolkovém domě v České ulici. Podle ní se už situace během hodiny a půl, která zbývala do uzavření volebních místnosti, těžko změní. "Hlasovat přišli zatím hlavně místní, ale i několik lidí s voličskými průkazy," dodala. Členové zdejší komise se u voleb scházejí ve stejném složení už řadu let, navzájem se dobře znají a volný čas tak prodebatují na téma běžných starostí a radostí.

Čtvrt hodiny před uzavřením volebních místností v sobotu napočítali v Ledenicích osmnáctiprocentní volební účast. "Atmosféra obou dnů byla sice klidná, ale i když lidí chodilo poměrně málo, stále tu někdo byl, na nudu nebyl čas," shrnuje předseda zdejší komise v okrsku č. 1 Vítězslav David. "Silnější byl pátek, to přišlo volit jedenáct procent obyvatel, dnes už jich bylo jen sedm. Volby si nenechali ujít ani klienti Domu s pečovatelskou službou, kde máme volební místnost, přišli i dva lidé s voličským průkazem a u několika zájemců jsme byli s přenosnou urnou," počítá. Stejně jako v ostatních volebních místnostech v republice tu úderem 14. hodiny volby končí, komise čeká sčítání a předání výsledků do sčítacího střediska. "Počítám, že nám to může trvat hodinu a půl, záleží ale na počtu stran, pro která lidé hlasovali," odhaduje Vítězslav David.

Po sečtení výsledků voleb je členové komisí odevzdali na přebíracích místech. To největší v republice sídlí v českobudějovické sportovní hale. Výsledky zde odevzdává celkem 177 okrsků. "Vzhledem k nízké volební účasti očekáváme, že se sem nahrne víc okrsků najednou, sčítání půjde mnohde rychleji, než obvykle. Není vyloučené, že tu zástupci komisí budou muset čekat ve frontě," předpokládal ve 14 hodin Jiří Kotek českobudějovické krajské správy Českého statistického úřadu.

Jak volby dopadly, se ale dozvíme až v neděli pozdě večer, kdy volby skončí v Itálii. Podle Jiřího Kotka není možné, aby celkové výsledky unikly na veřejnost dříve. "Převezmeme data od jednotlivých okrsků a zaznamenáme je do centrální databáze. Tam se ale budou sčítat až zítra, souhrnné výsledky tak dnes nikdo znát nebude," vysvětluje.

Jako první již tradičně sečetli a předali výsledky Vlkovští. Žijí tam je jen tři desítky voličů. "Volební účast byla podstatně menší než při jiných volbách, asi třicet procent. Převážně to byli starší lidé, mladší u nás ani nebydlí," vysvětlily předsedkyně a zapisovatelka komise Marie Vondrášková a Jana Plánská. Výsledky ve sčítacím středisku odevzdaly ve 14 hodin a 14 minut, jako druhý měl sečteno budějovický okrsek číslo 15, který sídlí ve školce v Nerudově ulici. Ten dorazil ve 14 hodin a 24 minut.

Zpravodajství z volebních dnů sledujte průběžně na webu ceskobudejovicky.denik.cz i v sobotním a pondělním tištěném vydání Českobudějovického deníku. V úterním tištěném vydání pak přineseme podrobný přehled volebních výsledků ve všech obcích na Českobudějovicku.