Většiny řidičů se ale ani jedna ze staveb příliš nedotkne. A to i přesto, že kvůli zásahu v Budějovicích se původně počítalo s tři měsíce dlouhou uzavírkou Novohradské ulice. „Podařilo se nám domluvit s majiteli okolních pozemků vybudování  provizorní obousměrné panelové komunikace v sousedství silnice, což řidičům výrazně usnadní situaci," naznačuje již připravené řešení náměstek primátora Kamil Calta.

Týkat se ale nebude veškeré dopravy. „Nová panelka bu᠆de sloužit pro pěší, osobní automobilovou i autobusovou dopravu. Nákladní doprava bude vedena obousměrně z Budějovic směrem na Kaplici, Holkov, Římov, Komařice a Strážkovice," upozorňuje.

Nový rondel na severním okraji Nových Hodějovic být součástí Zanádražní komunikace. „Objezd bude hotový na začátku června, odbočení do nové části Zanádražky bude možné v listopadu," přiblížil stavbyvedoucí Miloslav Jindra ze společnosti SWIETELSKY stavební, s. r. o.

Díky provizorní cestě si po᠆dle něj nebudou běžná doprava a stavba křižovatky překážet. „Vůbec nebudeme potřebovat zasahovat do provozu," naznačuje. „Je to jedině dobře," raduje se finanční poradkyně Lada Kučerová, která směrem na Trhové Sviny vyráží pravidelně za klienty. „Už jsem si ale pro jistotu projela i jiné trasy, abych věděla, s jakým zpožděním musím počítat na objížďkách," směje se.

Objezd v Týně pomůže pěším

Křižovatka v Týně, kde vznikne nový kruhový objezd.S možným zdržením na výpadovce na Tábor musí počítat v následujících měsících také řidiči z Týna nad Vltavou a okolí.  V místě, kde  ústí odbočka na Milevsko, se začne stavět kruhový objezd v pondělí 3. března, hotový by měl být do prázdnin. Napojí se sem i nová komunikace pro pěší ze sídliště Hlinky, kde žije 2,5 tisíce lidí.

Právě bezpečnost chodců  by mělo podle starosty Milana Šnorka nové řešení dopravy na hlavním tahu výrazně zvýšit: „V současné době neexistuje možnost jak bez velkého rizika frekventovanou silnici přecházet.  Nyní vznikne cesta, kudy se bude možné rychle dostat do sportovně kulturního centra města," vysvětluje.

Přes silnici se lidé pak dostanou po novém bezpečném přechodu. Chybět na něm nebude středový ostrůvek a osvětlení. Bude součástí nově budovaného kruhového objezdu. Ten by měl také projíždějící auta výrazně zpomalit.

Během výstavby kruhové křižovatky neplánují Vltavotýnští žádnou objížďku. „Uzavírka komunikace bude mít tři etapy, křižovatka ale bude vždy průjezdná, byť s omezením a za řízení světelné signalizace," nastiňuje chystaná opatření vedoucí odboru dopravy Jaroslav Janáček.

Nejzávažnější omezení nastanou podle starosty  ve třetí etapě výstavby, kdy se bude pracovat na pravé části objezdu a zároveň se tu bude napojovat zmíněná komunikace z Hlinek. „Přesto se bude dát jezdit ve všech směrech," zdůrazňuje Milan Šnorek.

Především kvůli místní dopravě se ale po dobu stavby částečně změní dopravní poměry v okolních ulicích. „V Lipové, Růžové a Táborské ulici bude doprava povolena pouze vozidlům do 3,5t  a ulice  budou po dobu stavby částečně zjednosměrněny se zákazy stání po jedné straně ulice. Omezen bude i výjezd vozidel z ulice Jiráskova," upozorňuje  Jaroslav Janáček.