Každý den tráví minimálně hodinu mezi nádržemi s vodou a s tvory, kteří nemluví. Čtyřicetiletý Karel Tyšer z Českých Budějovic chová rybky z východoafrických jezer. Je jediný v krajském městě a svá zvířata často dál prodává do celého světa.

Zálibu v akvaristice našel už ve dvanácti letech. „Tehdy přinesl starší bratr první rybičky. Pak jsem měl různá paví očka, sumečky, chodil jsem do kroužku a postupně to narůstalo," vypráví. Dnes si kvůli svému koníčku pronajímá velkou místnost, kde má asi sedmdesát nádrží.

V nich chová okolo padesáti druhů ryb pocházejících z jezer Malawi a Tanganika. „Je to hrozně zajímavá oblast, ale málokdo to ví. Jedná se o poměrně malá, ale dvacet a patnáct milionů let stará jezera. Navíc v Tanganice probíhá nejrychlejší evoluce na světe," vysvětluje Karel Tyšer.

Jednotlivé druhy ryb rozmnožuje pro další zájemce. 
I on sám získal první zvířata od ostatních chovatelů, v poslední době se ale zaměřuje i na takzvané divoké odchyty. „To prostě stojí černoch v lodi na jezeře a živí se tím, že chytá určité druhy, které se potom posílají  do Evropy. Kvalita těchto odchovů je vysoká, je to cennější," dodává chovatel.

Svému koníčku se musí věnovat každý den. Zhruba hodinu zabere krmení všech ryb. O víkendu je pak nutné najít si čas i na další práci jako je čištění akvárií a výměna vody. 
V bytě ale už Karel Tyšer žádné nádrže nemá. „Je to tam složitější a když něco ukápne, je to problém. Nechal jsem si ale pár akvárií ve sklepě a tam chovám vzácnosti a raritky, které se obtížně množí" říká.

Mezi ně patří například 
Neolamprologus nigriventris. Tento druh má chovatel také nejraději. I když to na pohled nejsou příliš hezké ryby, fascinuje ho na nich právě náročnost odchovu.

Školu s přírodovědným zaměřením Karel Tyšer kvůli své zálibě nestudoval. Myslí si, že to ani není důležité. „Buď tomu rozumíte a umíte ryby pochopit nebo vám vzdělání nepomůže. Já jsem sledoval při práci starší kolegy, jezdil po odchovnách, tam očumoval a vyptával se," vypráví.

Porozumět problematice je však podle něj poměrně náročné a rozhodně by nedoporučoval začátečníkům hned ryby z východoafrických jezer. Nejprve by se lidé měli akvaristice učit na základních druzích a až po dvou nebo třech letech praxe mohou zkusit něco obtížnějšího.
Karla Tyšera i po mnoha letech jeho koníček baví. Nevadí mu ani to, že ryby jsou nekontaktní zvířata, která na svého majitele nijak nereagují. „Alespoň nikoho neotravují. A navíc mám psa, na kterém si to vynahrazuji," dodává.

Do míst, odkud jeho ryby pochází, se ale asi nikdy nepodívá. „Byl by to hezký sen, ale je tam spousta rizik. K jezerům se dá dostat jen z Tanzanie, žijí tam nebezpečná zvířata, hrozí malárie. Nikdo 
z chovatelů se tam tedy moc nehrne," uzavírá.