To konstatovali představitelé osmi poraden působících v Českých Budějovicích, kteří se tento týden sešli, aby se dohodli na vzájemné spolupráci a výměně zkušeností.
„Ze zadlužování vyplývají potom další důsledky jako ztráta bydlení kvůli neplacení nájemného, exekuce sociálních dávek, ztráta motivace k zaměstnání při exekučním strhávání ze mzdy a následný propad na sociální dno,“ vysvětlila Lenka Daňhová, vedoucí Střediska občanské poradny při Jihočeské rozvojové o. p. s., které již přes rok v regionu zajišťuje službu bezplatného odborného sociálního poradenství.
Cílem setkání českobudějovických občanských poraden bylo představit služby, které jednotlivé instituce poskytují, vzájemná koordinace činností a vytvoření partnerství. Jak uvedla Daňhová, podmínkou občanské poradny v komunitě je, aby byla provázána s ostatními poskytovateli sociálních služeb. „V případě potřeby koordinuje činnost jednotlivých subjektů a odkazuje klienty do specializované poradny,“ upřesnila.
Zástupci poraden se v závěru semináře dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která uspořádá na březen příštího roku konferenci o zadlužování občanů.
Kromě pořádající Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o. p. s. se setkání účastnily: Pedagogicko – psychologická poradna České Budějovice, Poradna pro migranty a uprchlíky (Diecézní charita České Budějovice), Intervenční centrum (Diecézní charita Č. Budějovice), které koordinuje pomoc obětem domácího násilí, Poradna pro ženy a dívky v nouzi Eva (Diecézní charita Č. Budějovice), Sdružení nájemníků ČR, Centrum pro zdravotně postižené Jihočeského kraje a Mesada o.s.