V Nových Hodějovicích nabídli tradiční žádanou službu od pondělí, zájem se pohyboval v běžných mezích. „Bylo to jako každý rok na začátek. Nějakých 250 kilogramů jablek. Obvyklý zkušební rozjezd,“ konstatoval za osazenstvo moštárny v Topolové ulici Milan Syrovátka, který má s podzimní aktivitou už dvaadvacetiletou zkušenost.

„Očekával jsem, že mošt bude kyselý, ale nebyl,“ doplnil Syrovátka ke kvalitě produktu. Posteskl si ale, že letos hodně jablek spadalo při větrném počasí v minulých dnech. Podle zahrádkářů jsou v úrodě velké rozdíly. „Jsou lidé, že jablka mají, byl tu například jeden zákazník z Trhových Svinů, který si úrodu pochvaloval. Jiný prohlásil, teď jsem přijel a už nemám nic,“ uvedl Syrovátka ke zkušenosti s letošními prvními zákazníky.

Moštárna v Nových Hodějovicích funguje vždy v pondělí od 14 do 17 hodin a zajistí tady i odebrání vylisované drti. Nadcházející pondělí zahájí lisování také rudolfovští zahrádkáři ve zpracovně ovoce v Mlýnském údolí. „Zatím budeme mít pondělí, kdyby byl větší zájem, rozjede se i středa,“ zmínil předseda zahrádkářů Jiří Merle.

V Rudolfově bude zpracovna ovoce pro zákazníky otevřena v pondělí od 16 do 17 hodin. „Počítám, že to bude letos špatné,“ poznamenal však ohledně úrody Merle. Tu ovlivnilo například počasí. Na jaře bylo deštivo, a tak nemohly včely opylovat květy a trvalé deště ovlivnily i samotné ovoce.

Mezi zájemci o služby moštáren se ale objevili i nováčci. „Objevil se i člověk, kterého do toho natlačili mladí. Řeknou hele, dědo, udělej mošt,“ potvrdil s úsměvem příliv „nové krve“ Milan Syrovátka.