Turnaj je určen pouze pro neorganizované šachisty a zároveň obyvatele krajského města, kde žila a podnikala rodina Vojtěcha A. Lanny, významného rodáka, mecenáše a vynikajícího Čecha. Jeho jméno nese také kavárna, kde se včera sešli protagonisté turnaje pro šachisty a českobudějovické patrioty, který není klasickým sportovním kláním.

Jak včera mimo jiné řekl Jiří Dvořák z Historického ústavu Jihočeské univerzity, slavný občan Lanna se narodil ve znamení Berana, tedy patřil mezi lidi snaživé a systematicky jdoucí za svým cílem. V rodinné firmě vyráběli lodě (až čtyři sta ročně) a ty vozily sůl, pivo a například i tuhu až do Hamburku. Lanna má zásluhu také na tom, že právě česká tuha prorazila do světa.

Iniciátorem turnaje napros᠆tých amatérů je občanské sdružení České Budějovice Vojtěcha A. Lanny. Od dnešního dne se mohou zájemci o účast registrovat, a to přímo v kavárně naproti Lannově loděnici. Jak nám řekl jeden z organizátorů turnaje Michal Borovka, jde o to, aby vždy dva hráči sehráli důstojnou partii do konečného vítězství.

Hrát se bude v Kavárně Lanna každou sobotu od 10 hodin až do začátku prosince, kdy by měl být znám absolutní vítěz. Jeho jméno bude zvěčněno na poháru a odnese si výhru padesát tisíc korun. Registrovat se mohou hráči do konce května.

Partnerem projektu Šach Lannův je město České Budějovice, Českobudějovický Budvar a mediálně podporuje turnaj náš Českobudějovický deník.