Podle hornorakouského rady pro zemědělství Maxe Hiegelsbergera a místopředsedy zemské Agrární komory Franze Reiseckera záměr ohrožuje existenci tisíců zemědělců a brzdí jejich snahu do farem investovat.

„Pro experty je chystané opatření neuvěřitelné,“ píše list. „Podle statistik chrání tyto kotce ročně až 643 000 selat před zalehnutím matkami. Alternativy k nim nejsou, nemluvě o tom, že jiná řešení by zase přinesla utrpení selatům.“ Zvěrolékař Alfred Griessler z Traunu v listě říká: „Zemědělci se beztak snaží, aby se jejich zvířatům dařilo dobře. Nedává smysl, když jim samozvaní experti vysvětlují, jak prasat udělat šťastnými …“ Podle komory je záměrem ohrožena existence až třetiny chovatelů.

Yvonne přežije?

Fandové uprchlé a skrývající se krávy Yvonne se už nemusejí obávat o její život, napsal list PNP. Okresní úřad v Mühldorfu na Innu definitivně stáhl povolení k jejímu odstřelu. Nadále jen tři experti smějí na Yvonne „zaútočit“ uspávacími střelami.

Kráva Yvonne se už týdny toulá po lesích poblíž bavorského Zangbergu. Čtvrtého srpna jsme o tom psali i na našich webových stránkách. Protože nepolapitelné zvíře marně hledané i z vrtulníků v poslední době několikrát přecházelo silnice, povolil okresní úřad jeho odstřel v zájmu bezpečnosti dopravy. Toto nebezpečí prý už ale pominulo a úřad vyzval k tomu, aby kráva byla pokud možno ponechána v klidu a mohla navázat na rytmus dne, na který si zvykla.

Yvonne, která měla skončit na jatkách, zakoupil za 1000 eur „dvůr milosrdného dožití zvířat“ Aiderbichl v Deggendorfu a s velkým nákladem se ji teď po jejím úniku pokouší odchytit.

Při mínus 110 stupních

V centru ortopedie v Bad Füssingu v okrese Pasov trénují Anette Köckerandlová a šéflékař prof. Wolfgang F. Beyer (na snímku z PNP) na světový rekord v délce pobytu v mrazicí komoře při mínus 110 stupních. „Člověk v ní dosud vydržel maximálně 9:20 minuty,“ píše PNP. „Cílem dvojice je zůstat tam deset minut.“
S čelenkami, rukavicemi a vlněnými ponožkami to zatím v přípravě dotáhli na osm minut, uvedl deník. Připomíná, že jinak slouží komora terapeutickým účelům. Tři minuty v mínus 110 stupních podporují prokrvování a pomáhají tak při revmatických onemocněních.