Také letos pubescenty se zájmem o maturitní obory čekají v dubnu jednotné přijímací zkoušky, které se vloni konaly poprvé. Děti se mohou přihlásit na dvě školy. Jak zdůraznil ředitel budějovické Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické Čestmír Tschauder, budoucím studentům se z obou přijímacích zkoušek započítává ten lepší výsledek. To by mělo testovaným přinést více klidu při zkoumání jejich znalostí.

Podle krajského radního pro školství Zdeňka Dvořáka chybí v Jihočeském kraji zájemci o studium na technicky zaměřených školách a učilištích. Na druhé straně tu fungují školy v oborech, o něž je mezi studenty větší zájem, ale po ukončení studia nenajdou v kraji uplatnění. „Jsem přesvědčen, že musíme více pracovat se základními školami a devátými třídami. Je nutné dětem vysvětlovat: když absolvujete tuto školu či učební obor, nenajdete uplatnění, práci, a když půjdete na zdravotní školu, jako sestry máte práci zajištěnou do důchodu a platy jsou už dnes slušné,“ míní radní.

A možná se situace obrací k lepšímu. Na Střední zdravotnickou školu České Budějovice už letos přijali 350 přihlášek, což je nejvíce za dosavadní historii školy. „Tolik jsme ještě nikdy neměli,“ zdůrazňuje Karel Štix, ředitel Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické. „Míváme přes 300 přihlášek, vloni jsme měli 334, mohu říci, že jsme spokojeni,“ doplnil Karel Štix. Poznamenal, že číslo ještě do 1. března naroste, protože hodně uchazečů posílá doklady až na poslední chvíli. „Jen dnes přišlo asi čtyřicet přihlášek,“ řekl v úterý Karel Štix. Brát budou na školu do čtyř oborů 144 studentů.

Také ředitel Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické Čestmír Tschauder byl včera spokojen, neboť zatím obdrželi už kolem 90 přihlášek do každého oboru. „V obou otevíráme po dvou třídách, takže si určitě vybereme,“ uvedl ředitel školy.

Kdy vyrazit na přijímací zkoušky- 12. a 16. dubna – na čtyřleté obory
- 13. a 17. dubna – na šestiletá a osmiletá gymnázia
- 10. a 11. května – náhradní termíny pro všechny maturitní obory
- od 22. do 30. dubna – na obory bez maturity
- jednotné přijímačky se nedělají na umělecké obory, kde se v lednu konaly talentové zkoušky
- studentům se započítávají lepší výsledky z obou zkoušek