Ten má za sebou úspěchy ve všech možných přírodovědných olympiádách, vedle toho vytvořil pro svou školu sbírku více jak 200 exponátů hmyzu, přednáší pro spolužáky i malé děti, na svém kontě má i ocenění Talent Jihočeského kraje, v loňském roce dokonce převzal z rukou hejtmanky Ivany Stráské ocenění Zlatá Šupina. Třešničkou na dortu je pak Lukášova skromnost.

„Sice se trochu opakuji, ale jak říkal na samotném předávání Šupiny profesor a doyen české psychologie Milan Nakonečný, jde o jihočeskou cenu a já jsem zatvrzelý Jihočech. Byl jsem na olympiádách v zahraničí a to všechno bylo úžasné, ale tohle je také krásné. Že můj domov reflektuje to, co dělám,“ říká Lukáš Fiedler, který žije s rodiči a mladším bratrem v Plavu u Českých Budějovic.

Lukáše zanedlouho čeká maturita. Skládat ji bude mimo jiné také z biologie.

O přírodu se totiž dle svých slov zajímal vždycky. „Už jako malý jsem se hrabal pod kameny, nosil domu různá zvířátka. Měl jsem spoustu domácích mazlíčků – raky, želvy, kudlanky nebo listonohy. Jednou jsem si chtěl pochovat venku nalezeného netopýra a on mě pokousal, takže jsem musel několik dalších týdnů chodit na očkování proti vzteklině,“ vzpomíná s úsměvem.

A věnovat se biologii chce Lukáš také do budoucna. Studovat ji spolu s dalšími přírodními vědami bude na anglické univerzitě v Cambridgi. „Jsem tam podmínečně přijatý,“ vysvětluje Lukáš s tím, že tomu předcházelo napsání eseje, přijímací testy z biologie, chemie a matematiky, a také pohovor na samotné univerzitě. Aby tam nakonec mohl nastoupit, musí výborně odmaturovat ze třech přírodovědných předmětů. Finančně mu pak pomůže nadace Bakala Foundation, od které získal příslib stipendia v rámci programu Scholarship. Podpory nadace si Lukáš velice váží, zároveň by chtěl, aby o možnosti ucházet se o stipendium vědělo co nejvíce mladých lidí. O své zkušenosti se s jihočeskými středoškoláky podělí už zítra od 12 do 14 hodin na domovském Gymnáziu Jírovcova, a to v rámci besedy „Nebojte se do světa! aneb Jak se dostat na zahraniční univerzitu.“

A proč že si vybral univerzitu v Anglii? „Mám rád britský přízvuk a čaj s mlíkem,“ směje se Lukáš, který ve volném čase rád čte a lyžuje. Jasno má i o svém budoucím povolání. „Chtěl bych dělat systémovou nebo syntetickou biologii. To jsou nová odvětví, kde se používají poznatky a přístupy, jež se nahromadily v nedávných letech. Díky tomu bychom mohli do budoucna třeba vyrábět nejrůznější materiály s pomocí ochočených bakterií, stvořit ve zkumavce zrcadlový život, oživit neandrtálce a mamuty nebo porozumět roli komplexity v biologii,“ dodává Lukáš nadšeně.