„Letos uplynulo 450 let od doby, kdy zde byla postavena původní renesanční tvrz, proto jsme se rozhodli na červenec a srpen otevřít," informoval Michal Bedřich ze společnosti Mitrowicz. „Chtěli jsme zámek zpřístupnit proto, aby lidé viděli, co všechno se podařilo zachránit, zrekonstruovat a zrestaurovat a zároveň abychom dostali zpětnou vazbu od návštěvníků s výhledem do příští plnohodnotné sezóny," dodal zástupce společnosti Mitrowicz, a.s.

Lidé tak konečně mohou nahlédnout do salonů, pokojů nebo velké zahrady. Všechny, kteří se na prohlídku zámku vydají, bude navíc čekat průvodkyně Zuzana Macurová v kostýmu Marie Kinské, která na zámku dlouhá léta pobývala.

„Vše bylo ve velmi špatném stavu, včetně podlah či narušené statiky, postupně se ale podařilo výše uvedené problémy vyřešit a zachránit zrestaurovat," vyjmenoval jen některé z nutných oprav Michal Bedřich.

Jedním z míst, které návštěvníky vtáhne svojí atmosférou do historie, je zajisté hlavní sál s dominantou nástěnných maleb, původního táflování i barokních kachlových kamen. Právě kamen najdou návštěvníci v prostorách zámku hned několik. „Z interiéru se zachovalo jen devět kachlových kamen, která ale byla v zoufalém stavu, proto jsme i je museli nechat zrestaurovat, což bylo opravdu náročné," vyprávěl správce barokního zámku nedaleko Týna nad Vltavou. „Když nějaký kachel chybí, vypálit glazuru do stejné barevnosti je opravdu náročné," vysvětloval.

Hlavní budova zámku už má největší rekonstrukce za sebou, tady už se dolaďují jen detaily. Velké změny ale čekají ještě kapli sv. Anny, která je dílem stavitele Jana Hybnera. „V roce 2010 se tu uskutečnila jedna z nejnáročnějších prací, a to zajištění statiky v kapli sv. Anny, která byla v havarijním stavu. Celá věžička proto musela být jeřábem transportována na zem, posléze se udělal železobetonový věnec a výměny poškozených a napadených trámů," popsal dílčí práce Michal Bedřich.

Už loni se dočkaly rekonstrukce varhany z roku 1806, intenzivně se ale pracuje i na záchraně oltáře. „V letošním roce bude v kapli vykopána podlaha a proběhne sanace vlhkosti, poté bude všechno navráceno do původního stavu," vysvětloval zástupce společnosti Mitrowicz s tím, že aktuálně se pracuje na statickém zajištění kúru. „Teď jsme se pustili do restaurování kúru, který byl kvůli povodním z roku 2002 v tragickém stavu. Byla tu enormní vlhkost, proto byl kúr napaden dřevomorkou," vyprávěl Michal Bedřich a doplnil, že vyměnit tady musí trám po trámu. Poprvé by se návštěvnici měli do zrekonstruované kaple podívat už příští rok.

Velký kus práce odvedli řemeslníci, kterých tu podle slov správce zámku bylo každý den po dobu sedmi let minimálně 12, někdy až 30, nejen na kovárně a kočárovně, ale také v rozlehlé zámecké zahradě. Vyrostla tu tradiční vinice, ovocný sad i záhony bylinek. Podívat se můžou také do zahrady, na které bylo vysázeno osm a půl tisíce rostlin.

Už v těchto dnech se areál zámku hemží malými i velkými milovníky dávných dob a rytířských turnajů, rájem bude ale tento nově zrekonstruovaný zámek také pro budoucí manželské páry. Ty tady najdou veškerý komfort, který by si pro svůj velký den přáli. Nejen že tu můžou uspořádat svatební obřad, slavnostní hostinu či večerní oslavu, ale můžou tu rovněž ubytovat své svatební hosty a prožít první společnou noc, a to ve svatebním apartmá. Využít budou moci novomanželé navíc i romantické projížďky po Lužnici.

„Máme tu člun, v příštím týdnu by tu pak mělo přibýt i molo a v následujícím roce už tady bude pravidelně jezdit lodní doprava z Týna nad Vltavou," přiblížil Michal Bedřich potenciál nově zrekonstruovaného zámku v Kolodějích nad Lužnicí.

Na své si přijde celá rodinaZámek v Kolodějích nad Lužnicí je v letních měsících otevřený pro veřejnost denně, a to od 11 do 16.30 hodin. Návštěvníky zámkem provede historická postava Marie Kinské, která na zámku pobývala dlouhá léta. Připravené jsou také speciální dětské prohlídky. Kromě toho tady návštěvníci uvidí šermířské souboje nebo komedie Máčení nepoctivého pekaře a proces se zlodějem. Každou středu jsou navíc naplánované i večerní prohlídky s fire show. Vstupenky na ně je ale třeba si rezervovat dopředu, a to na čísle 732 248 578. Děti za vstup zaplatí 70 korun, dospělí 100. Rodinné vstupné pro dvě děti a dva dospělé činí 280 korun.
www.zamekmitrowicz.cz