„Chci se vrátit do práce, ale zároveň se taky chci věnovat rodině, děti jsou ještě malé. Chtěla bych pracovat na zkrácený úvazek, ale všude jenom slyším, že hledají zaměstnance na plný úvazek,“ stěžuje si Lucie Lhotáková, matka šestileté Anety a tříletého Patrika.

O možnosti pracovat jen čtyři až šest hodin denně je v Českých Budějovicích ale velká nouze. Právě po takových místech však matky nejvíc baží. „Přes devadesát procent žen na rodičovské dovolené chce částečný úvazek,“ potvrdila Markéta Drdová z Poradny práce při M–centru Máj.

Právě Markéta Drdová na základě svých vlastních zkušeností přišla s nápadem, který se zvolna začíná zavádět i v západoevropských zemích, a to je „sdílené pracovní místo“.

„Je to takový typ práce, kdy se o jeden plný úvazek dělí dva lidé, a to zcela flexibilně podle jejich potřeb. Nemusí to být ani půl na půl, oni se zkrátka domlouvají, jak se jim to aktuálně hodí,“ vysvětluje Drdová.

V seznamu zájemců o takový typ úvazku už Poradna práce registruje zhruba 40 zájemkyň.

„Úřad práce takovéto aktivity vítá a podporuje. Ve spolupráci s M–centrem oslovujeme zaměstnavatele v okrese a v případě jejich zájmu můžeme maminky párovat s jinými skupinami nezaměstnaných, zejména ženami nad padesát let,“ řekl Deníku zástupce ředitele českobudějovického úřadu práce Vladimír Brablec.

Více si můžete přečíst v ČbD 20.3. na straně 3.