I když absolutně se počet nezaměstnaných občanů s handicapem snižuje, roste jejich podíl mezi lidmi bez práce. Zatímco vloni v dubnu to bylo 19 procent, letos je to už o tři procenta více. Od začátku roku se vlivem ekonomické reformy situace ještě zhoršuje.

Výrobní družstvo Otava Písek, které vedle Výrobního družstva Služba České Budějovice patří k největším zaměstnavatelům zdravotně postižených v kraji, ke konci uplynulého roku propustilo třicet lidí.

Menší dotace

„Je to důsledek snížení státního příspěvku na zaměstnávání zdravotně postižených. Nejvíce se toto opatření dotýká těžce zdravotně postižených, kde se příspěvek snižuje až o pět tisíc na jednoho člověka a měsíc. Naše družstvo letos dostane o čtyři až pět milionů korun méně než vloni,“ vysvětlil včera předseda VD Otava Písek Václav Král.

Znamená to, že na úřad práce zamířili invalidé nejen na Písecku, ale také v okresech Prachatice, Strakonice a Český Krumlov, kde má Otava své chráněné dílny a celkově zaměstnává 551 lidí.

Pro družstva zaměstnávající zdravotně postižené je zvláště nepříjemné, že vzhledem k omezení státních dotací nebylo možné zvýšit platy.

„Průměrná mzda vloni byla 10 188 korun. To je ale včetně technicko–hospodářských pracovníků. Dělnické kategori se pohybují na hranici minimální mzdy. Současný růst cen, vysoké nájmy, drahé energie a značné doplatky na léky pro mnohé lidi znamenají, že se dostávají do pásma chudoby,“ dodává Václav Král.

Silná koruna

I když například v sousedních Rakousku a Německu firmy zaměstnávající zdravotně postižené dostávají značné příspěvky od státu a zemských vlád, u nás je situace jiná. Výrobní družstva nemají nejen na vyšší mzdy, ale jen obtížně pokrývají vyšší náklady na energie a provoz. Ničí je také silná koruna vůči euru.

„Každé oslabení eura o korunu pro nás znamená milionovou ztrátu,“ říká Václav Král a dodává: „Musíme hledat stále nové výrobní programy, abychom přežili a nemuseli propouštět. Nejvíce nám vychází vstříc Schneider Electric, navázali jsme spolupráci s píseckou firmou s.n.o.p. a příležitostně nám dává práci také Aisin.“

Nová místa

Právě nové zakázky umožnily družstvu opět nabírat pracovníky. Mezi nově přijatými je i třicetiletá Helena Herzogová z Písku. Má sice jen zbytky zraku, ale pomocí zvětšovacího programu a lupy zvládá práci na počítači a v družstvu jsou s ní spokojeni.

„Byla jsem nějaký čas bez práce a dost mě to trápilo. Nyní jsem šťastná, že mám zaměstnání, které mě baví. Je tu bezvadný kolektiv, a tak se sem každý den těším,“ říká Helena Herzogová, kterou do VD Otava doprovází vodící pes.

Pro zdravotně postižené lidi znamená ztráta zaměstnání nejen ekonomické problémy, ale často i ztrátu životní motivace. Je to také zásah do chodu rodiny, která by se o svého postiženého člena musela celodenně starat.

Chráněné dílny jsou pro invalidy velmi často jedinou šancí. Ostatní firmy raději odkupují výrobky zdravotně postižených, než by je zaměstnávaly.
Zaměstnanost invalidů rovněž ovlivňuje nevyhovující doprava, chybějící asistenti a nedostatečné prostory pro práci.

Více si můžete přečíst v ČbD 6.6. na straně 3.