Zastoupení má tento sport také na Českobudějovicku. „Pro mě je to atraktivní sport. Zametání je adrenalin, stejně jako posílání nebo vytloukání," řekl Kamil Feitl, jeden ze členů Curling Clubu Kamenný Újezd.

Jak dlouho váš tým na jihu Čech funguje?

Vlastně chvíli. Od čtvrtka 3. března jsme obnovili činnost Curling Clubu Kamenný Újezd. On už fungoval v letech 2006 až 2010, ale protože se musí jezdit hrát do Prahy, kde je jediná specializovaná hala, tak klub přerušil svou činnost. Už od té doby jsem ale s myšlenkou na obnovení činnosti klubu koketoval. Byl jsem hrát párkrát curling v Praze, tak jsem si říkal, že by bylo fajn sehnat nějaké lidi, kteří by tento sport chtěli dělat. Až jsem se nakonec nakontaktoval na lidi, kteří to hráli dřív, a tak došlo k znovuobnovení klubu.

Všichni členové klubu jste Budějovičáci?

Právě že ne. Z Českobudějovicka jsme tři, zbytek týmu jsou Pražáci. Do družstva stačí mít čtyři členy, ale stává se, že jednou nemůže jeden, pak druhý, proto je lepší, aby v týmu byli dva tři náhradníci. Takže je nás sedm. Vlastně ne, z Budějovicka jsme čtyři, protože máme v družstvu ještě ženu. Takže dá se říct, že polovina týmu je z jižních Čech, což vlastně také není pravda, protože z půlky, kterou tvoří Pražáci, jsou někteří původem také Jihočeši.

Jaká jsou pravidla curlingu?

Pravidla jsou strašně jednoduchá. Hrají proti sobě dva týmy, na každé straně jsou čtyři hráči. Každý tým má osm kamenů, týmově barevně oddělených. Cílem je poslat kameny tak, aby skončily nejblíž středu na druhé straně hřiště, které je téměř pět metrů široké a přes čtyřicet metrů dlouhé. Při hře se jednotliví členové obou týmů střídají. Jeden hráč pošle kamen, pak kamen pošle první hráč z druhého týmu, pak druhý hráč, třetí, čtvrtý a pak se jede zase znova.

Takže je to jako pétanque?

Úplně nejblíž bych to přirovnal k metané. Akorát metaná se hraje s kotouči, tady se hraje s kameny, v metané se kotouč zvedá, v curlingu se kamen nezvedá. Metaná se může hrát i na asfaltu, curling pouze na ledu.

Jaký je na hraní curlingu třeba led?

Je třeba speciální led, proto nejde hrát curling všude. Úplně hladký led na curling vůbec nemůže být. V České republice je jen jedna specializovaná hala, v Praze. Dá se říct, že hrát se dá curling všude. Budějovice jsou ale město hokeje, takže jsou tady ledy zabrané. Ale to by se třeba dalo nějak udělat. Problémem je, že jsou kluziště kolem kruhů a kolem brány vyježděná, takže led není rovný, a to nejde. Když kamen jede, tak se zároveň zametá. To proto, že se tím ovlivňuje směr jeho jízdy. Opravdu stačí jen trochu více zamést na jedné straně a kamen na tu stranu zatočí. Jak je tam ale vyjetý led, tak sklouzne do díry. Neříkám, že led nejde upravit. Když jsem se bavil s lidmi, kteří hrají curling v jiných městech, říkali, že se to rolbaři naučí, ale jen udělat led do rovna nestačí. Když by byl led úplně hladký, tak se na něj kamen přilepí. Jede po „prstenci", který je na spodní hraně, proto je led trochu hrbolatý. Je na něm taková krupička. Ta se dá udělat tak, že když led zamrzne, vezme se kropítko, díky kterému se na ledu udělají hrbolky. Kdyby se i tohle podařilo, tak je ještě třeba mít pod ledem nastříkané na asfaltu čáry pro dráhy.

Jsou v curlingu nějaké funkce, nebo každý dělá všechno?

Není to tak, že každý dělá všechno. Dá se říct, že všichni kromě skipa dělají všechno.

Skip je kdo?

To je člověk, který určuje strategii, jak se bude hrát. Buďto odehrává první, nebo poslední, ale spíš jako poslední. První by hrál tehdy, kdyby chtěl jen strategicky poslat první kamen, za který se pak budou ostatní kameny schovávat. Jinak většinou hraje jako poslední. Jak jsem mluvil o pravidlech, tak taktika bývá taková, že se na střed neposílá hned první kamen, protože když jej někdo pošle na střed, hned další hráč ho vyšoupne, vytluče ven. První kameny se proto posílají tak, aby se zastavily před středem, a ostatní hráči se snaží kameny poslat za něj, aby byly schovány.

Jak je to se zametáním?

Když jeden z hráčů pošle kamen, jeho spoluhráči můžou zametat. Buďto kamen zrychlit, nebo zpomalit, přičemž zametání je fyzicky opravdu dost náročné. Člověk se do toho musí skutečně zapřít a v podstatě ten led před kamenem rozehřát, aby se trochu roztál a kamen na něm zpomalil. Když pak jede kamen a vy chcete, aby zabočil doprava, tak se hodně maže na pravé straně a on tam zahne.

Mluvil jste o tom, že je třeba nakreslit na led hrací čáry. Jak tedy vypadá hrací plocha na curling?

Jsou tam tři hrací čáry, kruhy na obou koncích, čáry vymezující hřiště a středová čára. Každý kamen, který přejede lajnu za kruhy, je mimo hru. Pak je lajna uprostřed, a jak jsem říkal dřív, že můžou spoluhráči zametat, tak je to právě až k této čáře. Za ní už nesmí zametat spoluhráči, ale mohou zametat protihráči. Pak je na ledě ještě jedna lajna, z té se kameny posílají. Na druhé straně je to lajna, kde začíná hrací plocha. To, co nepřejede tuto lajnu na druhé straně, se nepočítá.

Jak je to s body?

V curlingu je to tak, že kamen týmu, který je nejblíž středu, vyhrává a počítají se všechny kameny vítězného týmu, které jsou v kruhu. Druhý tým má vždycky nulu. End nikdy nemůže skončit 1: 1. V každém endu hraje všech 16 kamenů. To proto, že na každé straně jsou čtyři hráči a každý má dva kameny.

Z čeho jsou kameny vyrobeny?

Kamen je vyrobený ze žuly, ale musí to být speciální žula. Musí mít správnou hustotu, tvrdost, takže je jen několik míst na světě, kde žula splňuje právě tyto podmínky. V České republice jsem slyšel, že takové lomy jsou, ale kameny se dělají, pokud se nepletu, ve Skotsku. Kamen může mít maximálně 19,9 kilogramů, musí mít definovanou výšku a šířku. Kamen musí být i vyvážený. Když ho roztočíte, nesmí vám nikam utíkat. Jsou to opravdu speciální kameny a jejich cena je velká. Hrací sada může stát klidně i čtvrt milionu korun.