Miluje vše španělské. Jídlo, tanec, jazyk, temperamentní povahu i siesty po obědě. Osmnáctiletá Barbora Velachová z Českých Budějovic získala díky svému intenzivnímu studiu španělštiny první místo v humanitní kategorii soutěže Talent Jihočeského kraje.

Osmnáctiletá studentka Česko-anglického gymnázia objevila krásu Španělska díky škole. „Vybrala jsem si španělštinu jako druhý povinný jazyk, a protože jsme měli lektora Peruánce, poznala jsem jejich zvláštní temperament. To mě zaujalo,“ vzpomíná Velachová.

Nyní studuje španělštinu pátým rokem. Jazyk podle ní složitý není. „Když to porovnám s angličtinou, tak se mi gramatika i výslovnost zdají mnohem lehčí. Navíc hodně poslouchám španělské písničky, což mi pomáhá,“ říká.

Kromě jazyka ale Velachovou zaujala i španělská kultura. Začala se například věnovat latinskoamerickým tancům. Líbí se jí, že při nich mohou být lidé uvolnění a vyjadřovat radost ze života.

Mnohokrát již také navštívila Španělsko. Podívala se na ostrov Gran Canaria, do Barcelony nebo Andalusie. Při setkání s místními ji zaujalo, jak se Španělé liší od Čechů. „Nikam nespěchají, jsou temperamentní, hlasití, a když se chtějí bavit, tak jdou tančit, ne jenom pít pivo,“ říká s tím, že všechny tyto vlastnosti jsou jí sympatické. Nevadí jí ani pověstné siesty po obědě. „Je sice pravda, že když občas člověk potřebuje něco vyřídit, tak zrovna mají siestu a nepracují, ale já to toleruji, protože jsem spíš jako oni,“ komentuje.

Jediné, s čím měla trochu potíže, je jiný denní rytmus. Španělé totiž mnohem později vstávají, a proto také později jedí, například čas večeře přichází až kolem 22. hodiny. Samotné španělské jídlo si ale Velachová oblíbila. Má ráda paellu neboli rýži s kuřetem či mořskými plody, typické brambory s česnekovou omáčkou i chléb s rajčatovou směsí.

Cestu do Španělska Velachová všem doporučuje, za vidění podle ní stojí Barcelona, Sevilla nebo Madrid. I ona se do těchto míst hodlá ještě vrátit. Pokračovat chce i se studiem. „Příští rok budu určitě ze španělštiny maturovat a pak by mě zajímal obor španělština pro evropský a mezinárodní obchod na univerzitě. Ráda bych pořád byla v kontaktu s touto zemí, možná se tam jednou i odstěhuji,“ uzavírá.