Hluboká nad Vltavou otevřela své brány již o velikonočním víkendu, tuto neděli čeká významnou návštěvu ruského šachisty Garryho Kasparova a plný provoz zahájí v úterý 1. dubna. Sezona letos pro hlubocký zámek ale neskončí.

„Připravujeme zimní prohlídkovou trasu od 1. listopadu,“ vysvětlil Deníku kastelán hlubockého zámku Miroslav Pavlíček. Ta bude nejspíš kopírovat současnou trasu B – soukromé apartmány. Jak dále Pavlíček upřesnil, v šesti místnostech jsou akumulační kamna, kde lze vytápět zhruba na 10 až 12 stupňů, v apartmánu doktora Adolfa Schwarzenberka bude topení umístěno do stávajících kachlových kamen.

Právě klimatický režim je v zimě největším úskalím pro historické prostory. Topení společně s vlhkostí, která v závislosti s návštěvnickými prohlídkami značně kolísá, představuje riziko pro interiéry i jejich výzdobu.

Hluboká nad Vltavou se také chystá zpřístupnit nové prostory v 2. patře. „Připravujeme čtvrtou trasu, přičemž ani jedna ze stávajících tras se nebude křížit, tedy návštěvníci uvidí vždy jim neznámý prostor,“ prozradil Pavlíček. Místnosti, které nyní slouží jako depozitáře, by mohli návštěvníci spatřit za dva roky. To závisí na restauračních pracech.

„V souvislosti s přípravou této trasy se bude muset přestěhovat 2500 předmětů,“ dodal kastelán s tím, že přesouvat se bude muset i těžký nábytek.
Méně potěšující zprávou pro návštěvníky je dražší vstupné. Základní prohlídková trasa stojí dospělého 130 Kč, rodinné vstupné činí 320 korun. Letos bude možno ale pořídit zvýhodněnou společnou vstupenku do zámku a Alšovy jihočeské galerie.

Hrad a zámek v Českém Krumlově letos dokončí šestiletou obnovu fasády. „Je to specifická restaurátorská práce, fasády pochází až ze 14. století,“ uvedl ředitel českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu Petr Pavelec s tím, že oprava každého čtverečního metru stojí 4000 korun. V listopadu se také věž nad českokrumlovskou zámeckou kaplí dočká nového zvonu.

Návštěvníci Kratochvíle uvidí už na začátku června kompletně zrekonstruované první patro této renesanční vily a otevřeny budou tři nové prostory – dřevěné točité schodiště a pracovna a ložnice Petra Voka.

Zpřístupnění druhého patra chystá na konec letoška či až na příští rok také zámek Červená Lhota.