Petr Šírek z Českých Budějovic se o víkendu zúčastnil legendárního vodáckého maratonu České Budějovice–Praha. Se svým parťákem Lukášem Bícou zdolal 183 kilometrů za dvacet jedna a půl hodiny.

Začátek závodu však takový úspěch rozhodně nevěstil. „Strašně pršelo, v noci jsem se moc nevyspal a ráno se mi vůbec nic nechtělo. Jakmile jsme se ale všichni sešli na startu, tak už to bylo lepší,“ vzpomíná Šírek na páteční start.

V kategorii turistických double kánoí startovalo sedm posádek. Dva týmy po první etapě ze závodu odstoupily. Zbytek pokračoval do Prahy. „S vítězi jsme se ani nepoměřili, ti byli neuvěřitelně našláplí a do cíle dojeli celkově o tři hodiny dříve než my. A to jeli na obyčejné vydře!“ nešetří Šírek chválou na vítězný tým z Týna nad Vltavou.

Zato souboj o druhé místo byl napínavý až do úplného konce. Dvojice Šírek–Bíca měla po prvním dni na druhou dvojici ztrátu deset minut.

Souboj na krev

„Druhý den jsme makali jako šrouby, abychom je dojeli. Na Slapech jsme je už měli doslova na dosah, v tom jsme se ale zamotali do vlasce rybářům, takže jsme museli přestat pádlovat a vymotat se z toho,“ popisuje neuvěřitelnou smůlu Šírek.

Nakonec ale své největší soupeře zase dojeli a bojovali o výraznější odtrhnutí. „Bylo to ale na krev, tak jsme se s kluky domluvili, že zvolníme a kilometr před cílem si dáme sprint, který rozhodne,“ vypráví o solidaritě mezi týmy šestadvacetiletý vodák.

Závěrečný sprint sice nakonec Šírek s Bícou vyhráli, i přesto je od celkového druhého místa dělilo sedmdesát dva vteřin.

„Člověk se přepne do nouzového módu. Třeba hodinu kouká do jednoho bodu a pádluje a pádluje, až do zblbnutí,“ dodává k netradičnímu zážitku Šírek. Za celé tři dny na vodě prý udělali pauzu pouze třikrát, a to na vykonání potřeby. Dvojice jedla přímo v lodi různé energetické tyčinky a doplňky, na nic jiného zkrátka nebyl čas.

„Vyhráli jsme nějaké peníze, které akorát pokryly náklady, takže jsme se vlastně zadarmo svezli do Prahy,“ směje se kanoista a dodává, že se příštího ročníku určitě zase zúčastní.

JANA MATZNEROVÁ