Podle posledních informací má být stavba Zanádražní komunikace o 40 milionů dražší. Přesně polovinu peněz mají nalézt radní i v městském rozpočtu Českých Budějovic. Příčinou navýšení částky je špatný propočet ze strany krajského úřadu, jak zjistil nezávislý audit stavby nařízený hejtmanem Jiřím Zimolou a provedený firmou Valbek, s. r. o. Zanádražku má postavit konsorcium firem Eurovia CS a Strabag, a. s.

„Vítěz výběrového řízení provedl přepočet všech výdajů a nákladů a zjistil, že suma 150 milionů korun neodpovídá realitě,“ vysvětluje celou situaci jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). „Přestože to byla nejlevnější nabídka ze všech, nechal jsem přerušit řízení a vybrat nezávislou stavební firmu, aby původní částku kalkulovanou na krajském úřadě prověřila,“ říká Zimola. Konsorcium Eurovia a Strabag dodalo vlastní nezávislou expertizu, ale k té hejtman nechtěl přihlédnout, a proto vybral nezávislou firmu Valbek. Výsledek jejího šetření byl překvapivý, potvrdil výpočet konsorcia, zanádražka bude o 40 milionů korun dražší a vyjde na 190 milionů korun. Kraj však nechce zdražení stavby nyní platit sám, a proto se obrátil na nové vedení českobudějovické radnice. Stavba je podle kraje stejně důležitá pro region i pro statutární město.

„Při pondělním zasedání městské rady jsme projednali nový rozpočet a po důkladném zvážení jsme do něj požadovanou částku zahrnuli,“ říká náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).