Zanádražní komunikace má nabídnout řidičům v Českých Budějovicích rychlý přesun mezi Okružní ulicí a Suchým Vrbným. Teď se stavbaři pustili do mostu na křižovatce Vodní a Rudolfovské ulice.

„Město vloží do současných prací přibližně třicet milionů korun,“ uvedla tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová. Most se proti současné pozici posune blíže k městu a uvolní tak potřebné místo pro čtyři pruhy zanádražní komunikace. Spolu s mostem se posune i koryto Dobrovodského potoka. V okolí nového mostu čeká na stavbaře ještě překládka inženýrských sítí a úkol vybudovat opěrné zdi.

Řidiči se sice na novou silnici těší, ale místní obyvatelé mají k projektu řadu výtek. Dokonce poslali na magistrát i petici. Vedle „drobných“ problémů, jako jsou hluk a otřesy ze stavby nebo nevyvezené popelnice, se hlavně bojí přívalových dešťů.

Zatopené sklepy

„Všechna parkoviště a ulice jsou spádované na Rudolfovskou,“ upozorňuje například Josef Matl, který v domě u Dobrovodské stoky bydlí celý život. Připomíná, že k zanádražce podávali lidé už několik petic. Při měnících se projektech se ale řada připomínek jaksi „ztratila“.

Co se stane, až se v létě znovu snese z nebe příval vody, nechtějí místní ani pomyslet. „Při přívalových srážkách jde voda z Rudolfovské k našim domům a do sklepů,“ popisuje největší problém Zdeněk Čuta. V petici proto obyvatelé několika domů požadovali, aby je od Rudolfovské chránil vysoký obrubník a Vodní ulice aby byla zaslepena, protože má být jen obslužnou komunikací pro místní obyvatele.

Odpověď magistrátu je ale zřejmě neuspokojí. O zaslepení ulice se neuvažuje. A kvůli tomu nebude ani obrubník v požadované výšce.

Záplavy z Rudolfovské by údajně vyžadovaly „komplexnější“ řešení, které v rámci úprav mostu není možné očekávat.