Jako první volali na dispečink plynařů zaměstnanci Státního veterinárního ústavu (SVÚ). „Velmi intenzivně byl zápach cítit kolem jedenácté hodiny,“ řekl ředitel SVÚ Milan Borovka s tím, že se stejnou intenzitou se zápach opakoval kolem druhé odpoledne. „Hned jsme zavřeli okna, takže nikdo ze zaměstnanců neměl zdravotní problémy,“ dodal.

O něco hůř dopadli pracovníci a klienti Centra sociálních služeb Empatie v Dolní ulici. Velká část z nich si stěžovala na bolest hlavy a jedné zaměstnankyni se udělalo nevolno.

„Nebylo to poprvé. Vždycky se bojíme, že to je plyn. Byli bychom rádi, kdyby se to už neopakovalo,“ shodli se pracovníci centra. Do Empatie přijela zdravotní stav přítomných zkontrolovat i záchranná služba. Podle lékařů byli všichni v pořádku.

Od podezřelého zápachu se však plynaři distancovali. „Zjistili jsme, že od nás to není,“ reagoval Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON, pod kterou Jihočeská plynárenská patří.

Hrozí pokuta

Pracovníci plynařské pohotovosti uvedli, že zápach byl zaznamenán v okolí Pražské ulice, v Nemanicích a na sídlišti Vltava, a dospěli k názoru, že se mohlo jednat o neodbornou manipulaci s odpadem v areálu firmy .A.S.A. České Budějovice.

To potvrdila i svozová firma. „Dnes dopoledne došlo v areálu firmy v Dolní ulici při manipulaci se sběrovými nádobami k porušení prázdného obalu od látky (odorantu), sloužící k identifikaci úniku zemního plynu,“ uvedla mluvčí společnosti .A.S.A. Gabriela Pánková.

„Vlivem větru se zbytkové množství plynu z odorantu dostalo do ovzduší a způsobilo částečné pachové zatížení v okolí firmy. Jedná se o látku nepříjemně zapáchající, nicméně v tak malé koncentraci, v jaké unikla do ovzduší, zdravotně nezávadnou,“ dodala Pánková a omluvila se občanům za komplikace.

Případem se začala zabývat i Česká inspekce životního prostředí. Pokud se svozové firmě prokáže zanedbání povinností, hrozí jí i pokuta. O její možné výši však včera pracovníci inspekce nechtěli spekulovat.