Spokojenost panuje například v Českých Budějovicích. „Město je zřizovatelem čtrnácti základních škol a předpokládáme, že v září usedne do lavic osm set padesát osm prvňáčků, což je mírný nárůst oproti minulému roku,“ uvedl pro Deník náměstek primátora Rudolf Vodička.

„Obě dvě „májské“ školy mají po třech třídách, škola Oskara Nedbala letos nehlásí žádný převis,“ vypočetl vedoucí odboru školství Lubomír Paleček. Podle něj se zvyšuje zájem o školy v místech větší nové výstavby, nebo o spádové školy, kam jezdí děti z okolních obcí.

„Kubatovka, Dukelská, Matice školské,“ zmínil Paleček některé školy, o které je větší zájem. „Ve škole v Suchém Vrbném asi vážně budeme muset otevřít jednu třídu navíc,“ doplnil vedoucí odboru školství.

Celkového nedostatku míst se však magistrát neobává. „Školy, i exponované, rezervy mají. V Nerudovce s Čéčovkou je poměrně dost volných míst. Děje se přesně to, co jsme předpokládali, uvolňují se školy ve Čtyráku, kde stárnou sídliště a zájem se přesouvá jinam,“ popsal situaci v Českých Budějovicích Paleček.

Ještě dva roky by mělo ve městě více dětí ze škol odcházet, než do nich nastupovat. V letech 2010/2011 předpokládá magistrát, že se počty srovnají. Pokud by přibylo do ročníku o 200 – 250 dětí více, podle Palečka to bude na 14 školách znamenat jen lepší situaci v naplnění tříd.

V minulém roce nastoupilo v září do lavic 820 dětí, ideální by pro České Budějovice bylo přes 1000 žáčků. Na tento počet by se mohli prvňáčci dostat za dva až tři roky, míní Paleček. O něco více žáčků, než v minulém roce, budou mít v září také v základce v Horní Stropnici.

„Na naše poměry jsem spokojen,“ konstatoval včera ředitel školy Jaroslav Baláš. Zapsáno je 14 dětí a doplní je čtyři, které měly odklad z loňska.
„Pěkná první třída s dělnou atmosférou,“ předpověděl pro nováčky Baláš. Letos mají v Horní Stropnici prvňáčků 13.

V Českých Budějovicích si sice oddechli v případě základek, ale starosti mají s mateřskými školami.

V lednu otevírali dodatečně dvě třídy v MŠ na Vrchlického nábřeží. Posílení kapacit se chystá i jinde. Místa nestačí poptávce, ačkoliv pravidla pro přijetí jsou poměrně přísná. Situaci v mateřinkách ukáže přesněji už zápis, který se ve městě uskuteční na konci března.