Peklem jsou nyní slunné a větrné dny pro nejednoho alergika. Kvůli množství pylových zrnek ve vzduchu raději ani nechodí ven, a pokud přece jenom, neobejdou se bez léků.

Přecitlivělost

„Zničeho nic mi vyhrkly slzy, začal jsem prskat a ne a ne se problémů zbavit. Došly až tak daleko, že jsem nemohl použít ani vodu po holení, tak mi ta vůně vadila, že jsem se musel umýt, abych vůbec mohl dýchat. A pak jsem dostal astmatický záchvat, když jsem čistil psí kotec. Snad byl můj první a poslední v životě. Doslova jsem se dusil, tak tak, že jsem došel domů. A přitom jindy při kontaktu se psem nemám sebemenší potíže,“ líčí své lapálie Jiří Hradecký. Lékaři u něj nedávno diagnostikovali alergii na pyly trav a obilovin.

Právě ta teď citlivé osoby trápí nejvíce. „Může se stát, že jsou pacienti tak předráždění, že jim pak vadí i lány řepky. Ty obvykle nejsou příčinou potíží, ale jejich specifický zápach je alergikům krajně nepříjemný. Podobné to může být s voňavkami nebo s cigaretovým kouřem,“ upozorňuje alergoložka Jitka Marková.

Podle ní nastartovala letošní pylová sezona nezvykle rychle. „Ovlivnilo to rychlé oteplení a dostatek vláhy,“ vysvětluje. Kvůli tomu není v ordinacích specialistů nouze o případy silných alergických reakcí ani o návštěvy astmatiků.

Novinky v léčbě

Dobrou zprávou pro pacienty je několik nových přípravků na trhu s léky. „Na rýmu skvěle zabírá avamys,“ pochvaluje si jeden z nich Marková. „Vzal jsem si ho, jakmile mě začaly svědit koutky očí, a měl jsem klid,“ potvrzuje účinky nosního spreje Hradecký.

Trumf nové generace má medicína v rukou při léčbě astmatiků. Přípravek xolair, který dokáže blokovat IgE, látku zodpovědnou za alergie. Pacienti, kterým je podáván, musí splňovat určitá zdravotní kritéria a nelze jej získat bez lékařského předpisu. Ten naopak lidé sužovaní rýmou, věčným kýcháním a proudy slz nepotřebují při nákupu běžných léků na alergie. „Antihistaminika jsou volně prodejná a alergici by je měli mít u sebe. Zejména pokud plánují strávit den v přírodě, musí počítat s tím, že budou mít s alergií problémy,“ připomíná Jitka Marková.

Studená sprcha

I jako lékařka ale neváhá poradit pacientům jednoduché recepty na zmírnění potíží. „Krom léků pomáhá i studená sprcha, důkladné vypláchnutí očí a úlevu přinese i koupel v rybníce. Ovšem nesmí kvést, taková voda naopak může způsobit další nežádoucí reakce,“ varuje doktorka Marková.