Na hřiště v Kubatově ulici přijíždí bílá Škoda Octavia. Uvnitř sedí dvojice ozbrojených nebezpečných lupičů, která krátce předtím přepadla hernu a zavraždila obsluhu. Zničeho nic se nenápadně objevují na scéně další dvě vozidla, která zahrazují prchajícím gangsterům cestu. Vyskakuje z nich po zuby ozbrojené maskované policejní komando a než se stačí zkoprnělí přihlížející vzpamatovat, vytahují posádku z auta a bleskově ji spoutávají. Vše se seběhne tak rychle, že se pachatelé nezmohou na sebemenší odpor.

„Bylo to dobrý, už jsme to dneska jednou viděli dopoledne. Kromě toho i útok psů na pachatele,“ hodnotí ukázku tři jedenáctiletí kamarádi Filip Makrlík, Filip Had a Matěj Svědínek ze základní školy v Kubatově ulici, zatímco zvědavě okukují modrý policejní vrtulník. Právě ten je na páteční akci Den Policie ČR jedním z hlavních lákadel. Do jihočeské metropole přiletěl z Prahy a cesta mu trvala jen přibližně 35 minut.

„Sloužíme dvanáctihodinové směny a je u nás nepřetržitý provoz. Jednu základnu mámě na Ruzyni a druhou v Brně. Z Prahy zajišťujeme Čechy a z Brna Moravu. Tento konkrétní vrtulník je v civilním provedení a slouží k přepravě VIP osobností,“ vysvětluje pilot Jan Kopřiva. Dodává, že kromě dopravně – bezpečnostních akcí má helikoptéra využití i při požárech nebo jiných živelních katastrofách. Slouží také pro slaňování zásahové jednotky či horské služby a různá další taktická cvičení. Jeho maximální rychlost je 250 kilometrů za hodinu.

Další technickou vymožeností, kterou mohou návštěvníci obdivovat, je speciální dodávka VW Transporter, jež slouží jako mobilní krizové a koordinační centrum. Policie ji využívá třeba při povodních a jiných přírodních pohromách. Své uplatnění však najde při kontrolách na technoparty, zkrátka všude tam, kde je momentálně velká koncentrace lidí.

„Vzadu máme vybavení na kompletní ošetření minimálně osmi osob, včetně vakuových dlah a lehátek. Je tu i elektrocentrála, takže jsme soběstační a můžeme někde na zásahu strávit klidně týden. Máme tady také nabíječky na vysílačky, megafony, pitnou vodu, chemická světla a spoustu jiných užitečných věcí,“ vypočítává praporčík Jiří Hovorka a dodává, že jednou z dalších specialit tohoto vozidla je i unikátní systém pro monitorování GPS navigace. „V praxi to funguje tak, že rozdám kabel k vysílačkám určitým velitelům jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a na displeji pak vidím mapu, kde se zrovna hlídky pohybují. Mohu je tak snadno vzájemně koordinovat,“ doplňuje Hovorka.

Další dobrodružství čekalo malé i velké návštěvníky u stánku kriminalistických techniků, který vypadal jako malá laboratoř. Zájemci si zde mohli vyzkoušet například sestavování portrétu pro kriminalistickou identifikaci osob, takzvaného identikitu, a na památku si pak odnést třeba otisk vlastního palce. Týmy základních a středních škol se mohly rovněž zapojit do paitballového turnaje.

Své umění tu předváděli také psovodi či příslušníci pořádkové jednotky, neboli těžkooděnci, kteří zasahují proti skupinám demonstrantů nebo při rizikových sportovních utkáních. Kromě českých policistů se prezentovali i jejich kolegové z Dolního Bavorska a Horních Rakous. Lidé se na ně mohli obracet s nejrůznějšími dotazy, které se týkají například dokladů nebo dopravních předpisů, platných v dané zemi. „Začátkem července pořádají naši rakouští kolegové podobnou akci ve Freistadtu,“ podotýká jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Ve spolupráci s Rakušany připravují policisté i zvláštní jazykové brožury, které poskytnou návod, jak se zachovat v cizině v případě okradení, ztráty dítěte či jiné nenadálé události.

V doprovodném programu se pak během odpoledne představily například i mažoretky Panenky České Budějovice nebo děti z taneční školy Fight club s ukázkou zumby. „Letošní ročník byl opravdu mimořádně vydařený, protože tak velký počet školáků jsme tady dosud nikdy neměli. Během dopoledne se jich tu vystřídalo určitě přes dva tisíce, což nás pochopitelně velice těší,“ shrnuje Matzner.