V prvních minutách soboty vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o muži, který prochází Pražskou třídou a kolemjdoucí častuje nevybíravými výrazy. Strážníci dotyčnému důrazně domluvili a poučili ho, že v případě opakovaného jednání mu hrozí pobyt na záchytné stanici. Muž si vzal jejich varování k srdci a vydal se k domovu.

Mluvčí strážníků Věra Školková dále popisuje, že dvě osoby sprejující nápisy na budovu Kauflandu spatřil náhodný svědek v sobotu v půl sedmé večer. Strážníci pachatele podezřelé z přečinu poškození cizí věci stopovali až do místa jejich bydliště. Případ okamžitě předali k dalšímu šetření policejní hlídce.

Václav Johanus na archivním snímku Deníku.
Ve věku 76 let zemřel Václav Johanus, ilustrátor a grafik. A také Budějčák

V sobotu ve 22.30 h zasahovali strážníci před Mercury u značně podnapilého muže sedícího na lavičce. "Ten nebyl schopen žádné komunikace, strážníci u něj navíc zjistili krvácivé zranění na hlavě. Jeho stav si vyžádal převoz do budějovické nemocnice," říká mluvčí. Strážníci ho tam doprovodili v sanitce záchranky.

O hodinu později zasahovala hlídka městské policie u potyčky v jednom z barů v centru města. Šestadvacetiletý muž měl být napaden neznámým útočníkem, který ale vzal mezitím nohy na ramena. Zraněného muže si převzali do svých rukou zdravotníci.

Od nemohoucího seniora až po hašení požáru. Takové byly zásahy městské policie.Od nemohoucího seniora až po hašení požáru. Takové byly zásahy městské policie.Zdroj: Městská policie České Budějovice

V neděli v půl jedné ráno žádal městskou policii personál protialkoholní záchytné stanice o pomoc s agresivním pacientem. "Pacient při příjezdu strážníků viděl, že mu odpor není co platný a začal spolupracovat. Zakrátko se ho podařilo bez použití donucovacích prostředků umístit na lůžko," uvádí mluvčí Školková.

Bohužel nechyběl ani alkohol za volantem. Věra Školková popisuje, že ve tři hodiny ráno spatřila hlídka městské policie na Lidické třídě osobní vozidlo se zahraniční značkou, jehož řidič měl zjevné potíže s udržením směru jízdy. Strážníci vozidlo vzápětí zastavili. "Jak se ukázalo, nejistou jízdu měl na svědomí alkohol. Následně provedená orientační dechová zkouška na alkohol u řidiče ukázala výsledek 0,99 ‰," říká Školková.

Příležitost dělá zloděje. Se všemi těmito věcmi se budějovičtí strážníci setkávají poměrně často.
Pozvánka pro zloděje. Lidé nechali otevřený kufr i klíčky v zapalování

V neděli ve čtyři hodiny ráno vyjížděla hlídka městské policie na oznámení o hořících kontejnerech na Senovážném náměstí. O události byli okamžitě vyrozuměni hasiči. Do příjezdu hasičů se strážníci pokoušeli požár hasit ručním přístrojem. Případ si po uhašení požáru převzali k dalšímu šetření přivolaní policisté.

V neděli dopoledne se jedné z hlídek městské policie podařilo vypátrat celostátně hledaného muže. Strážníci jim známou tvář spatřili, když dotyčný právě přecházel přechod pro chodce u obchodního centra na Pražské třídě. "Odhalení na sebe nenechalo dlouho čekat. Po ověření, že se skutečně jedná o osobu v hledáčku policistů, strážníci muže převezli na obvodní oddělení policie," popisuje mluvčí Školková. Zde ho předali do rukou policistů.

Od nemohoucího seniora až po hašení požáru. Takové byly zásahy městské policie.Od nemohoucího seniora až po hašení požáru. Takové byly zásahy městské policie.Zdroj: Městská policie České Budějovice

V prvních hodinách pondělka vyjížděli strážníci na oznámení obyvatelky Pražského předměstí, že slyší souseda volat o pomoc. Strážníci v chodbě domu našli 84letého muže, který se nemohl postavit na nohy. Po kontrole jeho životních funkcí strážníci přivolali záchranku.

Během víkendu ale měli strážníci plné ruce práce i se sběrem použitých injekčních stříkaček. Ty se po návštěvě narkomanů vyskytly v ulici J. Plachty, v Jírovcově ulici, na Pražské třídě, Žižkově třídě, Husově třídě, v ulici Volejbalistů nebo v ulici V. Volfa na sídlišti Máj.

V souvislosti s nálezy použitých injekčních stříkaček městská policie nabádá občany a především děti, aby v případě nálezu odhozené injekční stříkačky nenechávali nález ležet bez povšimnutí a věc oznámili městské policii na telefonní linku 156. Nikdy nesbírejte infekční materiál holýma rukama. Strážníci, kteří jsou ke sběru infekčního materiálu speciálně vyškoleni a disponují ochrannými pomůckami, injekční stříkačky bezpečně seberou a zlikvidují.