Štědřejší na dešťové a sněhové srážky byla dosud aktuální zima oproti sezonám od roku 2014. Poslední roky charakterizuje nedostatek srážek a nadprůměrné letní teploty způsobující zvýšený výpar. Možná nastává obrat k lepšímu, neboť nenahraditelné vody zvolna přibývá.

Na horách
Podle informací Františka Vavrušky z českobudějovického ČHMÚ leželo v pondělí na Churáňově asi 80 cm sněhu a 150 až 200 cm na hlavním pohraničním hřebenu Šumavy. Churáňov se mohl pochlubit úctyhodnými rovnými dvěma metry v 80. letech minulého století. „Tento týden napadne jen pár centimetrů uprostřed týdne a teploty se udrží pod nulou,“ nastínil František Vavruška.

VODNATĚJŠÍ ŘEKY
Podle Kateřiny Štěrbové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) České Budějovice jsou na tom povrchové toky lépe: „Poslední měsíce, to znamená listopad až leden, byly bohaté na srážky a v nížinách napadlý sníh odtával. Situace na řekách se oproti podzimu zlepšila. Tehdy byla úroveň vody v řekách pod dlouhodobým průměrem, nyní jsou průtoky na většině území jižních Čech na průměrné a lehce nadprůměrné hodnotě v porovnání s dlouhodobým měřením,“ uvedla Kateřina Štěrbová.

 Vody v řekách je díky srážkám výrazně více než za celý suchý loňský rok. Na jihočeských horách leží zásoba vody ve sněhu, který zatím odtávat nebude, protože teploty se mají držet pod bodem mrazu na horách i v nížinách následujících deset dnů.

BÍLÉ ZÁSOBY
Současné množství sněhu na Šumavě a v Nohohradských horách patří podle Kateřiny Štěrbové mezi pět nejbohatších ve stejném období, tedy ve třetím lednovém týdnu, za sledované období v posledních 50 letech. Nejvyšší objem vody ve sněhu, tzv. vodní hodnotu sněhu, zaznamenali hydrometeorologové na Šumavě v tuto dobu v letech 2006, 2002, 1987 a 1982.

Extrém to není
Václav Vostradovský, starosta Kvildy: Současné množství sněhu není extrém, ale šlo o rychlost napadnutí: za tři dny metr. Poslední podobná zima byla v sezoně 2005/2006, trochu jsme si odvykli. Nedostatek vody se projevuje i na Šumavě. Za poslední roky některá prameniště zmizela.

ZLEPŠENÍ POZVOLNÉ
Hydrolog Martin Modlitba z budějovického ČHMÚ potvrdil, že podzemní vody a vydatnost na pramenech se od prosince velmi pozvolna zvyšují. Pondělní měření ukázala např. velmi nízkou hladinu v hlubinném vrtu Hartmanice a mírně sníženou ve vrtu Lužnice. Velmi nízká je hladina vody v mělkém vrtu Strakonice, v Horažďovicích je oproti normálu jen mírně snížená.

„Nelze předjímat, jaká bude situace na vodních tocích v povodí Vltavy na jaře, nebo dokonce později během roku. Bude záviset na množství dalších srážek a na celkovém vývoji hydrometeorologické situace,“ uvedl mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.