Sejdou se kvůli vlastnickým přesunům v českobudějovické teplárně. Město v ní drží 80 % akcií, ale necelých 18 % akcií nyní přešlo ze společnosti E.ON na nového vlastníka. Kvůli tomu bude zřejmě jednat valná hromada teplárny.

„Já jsem o tom nevěděl. Dozvěděl jsem se až později, že menšinový akcionář je z Brna,“ uvedl zastupitel Josef Průcha (ČSSD), který je jedním ze zástupců města ve vedení teplárny.

Podle Průchy se nyní očekává, že z vedení teplárny odejde zástupce firmy E.ON a na jeho místo by podle informací Deníku měl přijít zástupce společnosti LAMA Investments, která by měla být nabyvatelem menšinového podílu.

Město v minulosti rozhodlo, že menšinový podíl nebude kupovat, snaha E.ON prodat akcie totiž byla známa již delší dobu.
„Rozhodlo zastupitelstvo,“ upozornil Průcha s tím, že osobně by byl pro koupi, pokud by na to mělo město peníze. Nevyloučil, že i když je pozice Českých Budějovic v teplárně stále dominantní, mohly by nyní vznikat ze strany menšinového akcionáře obstrukce.

Problémy asi budou provázet už dnešní mimořádné zastupitelstvo. Například předseda klubu Zelení a otevřená společnost Svatomír Mlčoch zmínil, že uvažují i o bojkotu. „Takto se nedá jednat o důležitých věcech,“ uvedl s odkazem na to, že zastupitelstvo bylo svoláno narychlo na poslední chvíli. Do voleb už se totiž zastupitelé ani neměli původně sejít. Naposledy jednali ještě v polovině září.