Schválili záměr, darovat klubu dva miliony korun. Téměř tři miliony korun potom zastupitelé chtějí odpustit hokejistům na dluzích a budoucích pronájmech na zimním stadionu.

Zastupitelé schválili návrh, který jim předložila rada města. Smlouvu o poskytnutí zmíněné podpory ale ještě musí schválit představenstvo akciové společnosti HC Mountfield, protože město ji spojuje s doplňující podmínkou.

Tu Deníku vysvětlil primátor Juraj Thoma. „Klub musí doložit, že v předchozích dvou letech nebyl příjemcem veřejné podpory,” 
řekl Juraj Thoma a dodal, že klub je soukromou akciovou společností, a tak jsou omezené možnosti finanční podpory ze strany města.

Vedení hokejistů bude o přijetí podpory a jejích podmínkách rozhodovat v nejbližších týdnech. „Jednat by se o tom mělo do čtrnácti dnů,” uvedl předseda představentva HC Mountfield Zdeněk Blažek. Klub požádal o finanční výpomoc proto, že ne všichni sponzoři letos mohou splnit své závazky a hokejisté se tak dostali do dluhů. Původně se mělo jednat o deset milionů korun, za které nabídl HC i akcie. Jednání města s klubem ale před měsícem dospělo k částce pět milionů korun.

Schvalování peněz pro hokejisty ale v zastupitelstvu trvalo více než dvě hodiny a nechyběly hlasy proti.

Schvalování finanční pomoci pro HC Mountfield ve čtvrtek na českobudějovickém zastupitelstvu ani zdaleka nebylo jednoduchou záležitostí. Kdyby ale nebylo hlasů opozice, asi by se hokejisté peněz nedočkali.

Právě opoziční ODS se ale obula hned na začátku debaty do vedení města pěkně zostra.

„Přede mnou leží materiál, který je velkým šlendriánem,” řekl zastupitel František Jelen (ODS). Opozici se totiž zdálo, že místo koncepce, jak podporovat dlouhodobě vrcholový sport ve městě se jen narychlo řeší případ extraligového hokeje bez širšího výhledu. Jeho kolega Martin Kuba (ODS) následně vyslovil obavu, že kvůli limitům, které jsou stanoveny některými předpisy, si možná HC Mountfield vyčerpá už letos podporu na několik let. Klub je totiž soukromou akciovou společností, a ta může čerpat na svůj chod jen omezené množství veřejných finančních prostředků.

Primátor Juraj Thoma (Občané pro Budějovice OPB) uznal, že se momentálně jedná o řešení jen pro letošní sezonu. Dlouhodobou koncepci je ale podle vedení radnice třeba připravit. Vzápětí byla ODS pokárána, že za roky, co byla v čele města sama žádnou koncepci nezajistila.

I z řad koalice ale zazněly pochyby a dokonce nad samotnou finanční pomocí. „Mám problém schválit tuto podporu,” řekl zastupitel za OPB Václav Fál a dodal, že nedávno se kvůli dotaci kinu Kotva kontrolovalo v biografu účetnictví. „Tady nedohlédneme konce těch peněz,” upozornil Fál. Nakonec byly peníze po více než dvouhodinové debatě schváleny, ale také díky opozičním hlasům. Tři koaliční zastupitelé byli proti a několik se jich zdrželo.

O přijetí podpory ve výši zhruba 4,8 milionu korun nyní bude jednat vedení klubu, má ale doložit, že v posledních letech nečerpalo veřejnou podporu.