„Strážníci a jejich kolegové z dalších institucí se zaměřili na provozovny cizích státních příslušníků, dále na restaurace v centru města a podávání alkoholu mladistvým. Kromě městské policie se účastnily další složky proto, aby kontroly byly co nejkomplexnější, aby neuniklo jakékoliv porušení předpisů,“ říká primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.


Výsledky kontrolních akcí ale dopadly pro krajskou metropoli více než dobře.


„Uprostřed špatných zpráv o nedodržování zákonů, šizení a dalších nešvarů, které se na nás dennodenně valí z médií, mám pro obyvatele Českých Budějovic jednu dobrou zprávu. Při podrobných kontrolách byly odhaleny jen drobné přestupky,“ kvituje první muž Budějovic.


Policejní šťáry odhalily tři cizince bez zdravotního pojištění. Ještě lepší výsledky přinesla obhlídka nalévání alkoholu mladistvým.
Ze sto třiceti čtyř kontrolovaných nebyl ani jeden chlapec a ani jedna dívka pod vlivem alkoholu.


„V podobně zaměřených akcích ve spolupráci s dalšími složkami budeme pokračovat i nadále, již se připravují další,“ uzavírá primátor Thoma.


O to, aby mladí lidé pod osmnáct let nepili alkohol, se ale nestarají jenom v Českých Budějovicích. V Týně nad Vltavou také vědí své. „Určitě alkohol také řešíme, a to poměrně často. Protože alkohol a mladí, to je stále častější spojení,“ řekl vltavotýnský strážník Martin Macháček s tím, že úspěšnost kontrol je zhruba padesátiprocentní.


„Mladí pijí alkohol ani ne tak v hospodách, jako spíše venku v parcích. Ale jak uhodí zima, opět se začnou stahovat do restaurací. A proto doufám, že hospodští budou rozumní, a mladým nenalijí,“ dodal Macháček.