Ani nezvykle teplé počasí nepřekazilo letošní ročník recesistické akce Hojnovodská sladká lýže. „Navozili jsme sníh, co ležel na okolních svazích a louce uprostřed lesa. Celkem to bylo skoro 17 tun, ale dokázali jsme upravit dráhu tak, že vznikl 250 metrů dlouhý okruh," popsal organizátor Petr Nedvěd.

Přesto musel obvyklý scénář závodu trochu pozměnit. Disciplíny jako sjezd a paralelní slalom nahradilo střílení z praku a účastníci si tak zkusili dobový biatlon.

Potěšilo to například Slávku Novou. „Bylo to příjemné zpestření, moc jsem si to užila. Především je ale skvělé, že se závod vůbec uskutečnil. Já moc ráda běžkuji a už jsem vůbec nedoufala, že bych k tomu ještě letos mohla mít příležitost," komentovala.

Hojnovodské sladké lýže se účastní pravidelně. Žije sice 
v Kaplici, ale v Novohradských horách má chalupu, na zdejší krajinu nedá dopustit 
a kvůli závodu vždy přijede. Snaží se také dodržovat předepsanou dobovou výbavu. „Beru si rozhodně něco jiného než běžně na lyže, tentokrát jsem hlavně vybírala hezkou retro šálu a baret," dodala.

Za zázrak považuje letošní závod Ludvík Fabián. „Tomu zaručeně v Českých Budějovicích nikdo nevěří a ani 
v hospodě na Hojné Vodě ne. Je neuvěřitelné, že se sníh našel," smál se. Do Novohradských hor jezdí podle svých slov často, účastnil se tu řady sportovních akcí, ale Hojnovodskou sladkou lýži považuje za superzávod.

Sobotní akci si užil, ale přiznal, že se mu úplně nedařilo. „To střílení jsem asi měl trénovat. Prak jsem nedržel v ruce asi padesát let, tak to bylo zajímavé, ale párkrát jsem se trefil. Pro mě by byl lepší klasický biatlon, protože tomu jsem se věnoval," řekl.

Ačkoli neměl úplně historické lyže, sáhl alespoň po těch nejstarších, které doma našel. „Je jim asi 25 let, něco už také pamatují. Co se týče oblečení, tak jsem zalovil hlouběji ve skříni a myslím, že je to docela dobré. Někteří jsou tu ale vybavení mnohem lépe," dodal Ludvík Fabián.

Mezi předpisově vybavené patřil Přemysl Mičán z Českých Budějovic. Do závodu nastoupil na vojenských lyžích z doby před první republikou. „Jsou po pradědečkovi. Nemusel jsem se o ně ani nijak zvlášť starat. Jen jsem je navoskoval a jedou parádně," vyprávěl. Dobové oblečení pak sháněl v secondhandu a prak mu vyrobil otec, který se akce také zúčastnil.

Na rodinných lyžích startoval i organizátor Petr Nedvěd. „Mně to jelo blbě, prostě jsem nenamazal. I ve střelbě jsem mohl být o něco lepší, protože normálně jsem vynikající. Dneska jsem ale asi pod tíhou nervozity pár chyb udělal," popisoval v cíli s úsměvem.

Celkem závodníci zdolávali 4,5 kilometrů dlouhou trasu se čtyřmi zastávkami na střelbu. Podle Petra Nedvěda se střílení natolik osvědčilo, že nejspíš zůstane na programu závodu i pro příští ročníky.

Hojnovodská sladká lýže se uskutečnila již potřetí. Nápad na pořádání recesistického závodu přitom vznikl přímo na svahu. „Protože ty hnusně moderní lyže se na sport absolutně nehodí. To je tak akorát na doping a lámání rekordů, ale ve starých jasanových lyžích je správné kouzlo, v tom vidím ten sport, a tak jsme si řekli, že ho zkusíme obnovit," vysvětlil Petr Nedvěd.

Přiznal ale, že letošní ročník měl méně účastníků než obvykle. Mnoho lidí tedy zřejmě nevěřilo, že se i v jarním počasí může akce díky nadšení organizátorů uskutečnit.