Osmadvacetiletá zdravotní sestra, kterou zabil před dvěma týdny bývalý partner v budějovickém Domově pro seniory Hvízdal, měla s vrahem problémy již v minulosti. Policie vyhodnotila jeho výhrůžky jako vážné a nabídla proto ženě krátkodobou ochranu. Ona ji však nepřijala.

Tuto informaci Deníku nepřímo potvrdili ředitelka domova Ludmila Kubelová a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner. „Zavražděná u nás pracovala pouze krátce. O tom, že jí přítel vyhrožoval už dřív, jsem neměla nejmenší tušení. Pak nám však policie řekla, že jí kvůli tomu dokonce nabízela ochranu. Tu však údajně odmítla,“ uvedla ředitelka Kubelová.

Podle mluvčího Matznera se partneři rozešli pouhých několik dní před vraždou. „Odstěhovala se od něj, a tak jí začal vyhrožovat. Bližší informace však nebudeme s ohledem na pozůstalou rodinu a probíhající vyšetřování uvádět,“ zdůraznil Jiří Matzner. O problémech zavražděné prý netušili nic ani její přímí nadřízení.

„O jejím soukromém životě jsem nevěděla vůbec nic. Možná něco tušily sestry, se kterými pracovala, ale nám se nikdy nesvěřila,“ sdělila vrchní sestra domova Zdeňka Třísková.

Počet lidí, kteří loni požádali o krátkodobou ochranu, nechtějí jihočeští policisté sdělovat. Prý z taktických důvodů. „Status krátkodobé ochrany je odvozen od toho, že je danou osobu třeba chránit. Proto není možné zveřejnit konkrétní počet osob, kterým byla poskytnuta,“ vysvětlila policejní mluvčí Štěpánka Valentová.

S udělením či neudělením policejní ochrany jsou přitom spjaty obě (respektive tři, jedna byla dvojnásobná) vraždy, ke kterým došlo v krajském městě od začátku minulého roku. Manželé Malhočtí, zavraždění loni v únoru, se ochrany dožadovali, policie jim ji však neposkytla. Zabité zdravotní sestře policisté naopak ochranu nabízeli, ona ji však odmítla.

Tři policisté u soudu

Kvůli případu Malhockých stojí nyní trojice policistů před soudem. Jsou obviněni z trestného činu maření úkolů úřední osoby spáchaného z nedbalosti. Jde o operátora linky 158 Jana Gregora, který telefonát Malhockých přijímal, o operačního důstojníka Jiřího Kyselu i dozorčího Pavla Zemana, jenž vyslal na místo hlídku.

V případě odsouzení dostanou pravděpodobně podmínku. Nad některými výroky, které zazněly u soudu v první den jednání, přitom zůstává rozum stát. Například Gregor vypověděl, že neměl v danou chvíli na místo koho poslat. Stejně hovořil i Zeman. Oba si navíc špatně napsali jména oznamovatele i útočníka a nesnažili se je nijak ověřit.

Když se jim kvůli tomu v databázích neobjevily žádné záznamy, považovali případ za malicherný a neřešili ho. U soudu to vystihl Zeman. „Malhocký na mě nepůsobil vystrašeně, měl klidný hlas a ochrany se výslovně nedožadoval. Žádná zvláštní opatření jsem proto nepřijal,“ popsal. Soud pokračuje dnes.