Dne 11. února loňského roku se převrátil 77letému Zdeňku Pýchovi z Budějovic život vzhůru nohama. Během hrůzné noci, na kterou nikdy nezapomene, totiž přišel o svou jedinou dceru Janu Malhockou. Zavraždil ji její vlastní syn z prvního manželství Jan Heidinger.

„Vůbec nic jsem nevěděl. Přestože se ten případ táhl prakticky rok, tak mě dcera chtěla ušetřit, protože věděla, že jsem pruďas a mohl bych do toho zasáhnout nějak hruběji,“ líčí Zdeněk Pýcha chvějícím se hlasem.

O to horší bylo pro něj zjištění, že mnozí z přátel zavražděných manželů Malhockých o problémech s agresorem Heidingerem věděli, ale přesto nic neudělali. „Jak to bolí, si nikdo nedokáže představit. Jsou prostě věci, které se nedají říct,“ popisuje muž, který pracoval celý život v zemědělství a jehož velkou zálibou bylo i stavění a opravy houslí. Na chvíle, které následovaly bezprostředně po tragédii, vzpomíná s téměř ročním odstupem jen velmi nerad.

„Nevěřil jsem tomu, dávali mi to totiž postupně, po částech. Policajti seděli u mne v bytě a čekalo se, že bude pachatel chycenej. Nikdo nevěděl, jestli ke mně nepřijde, protože se u mne hlásil předchozí den. Předtím už jsem ho neviděl dávno. A tak mu říkám: ahoj, Honzo, konečně se ke mně zase hlásíš,“ vzpomíná Zdeněk Pýcha.

Pozval proto vnuka na návštěvu, ten si to však na poslední chvíli rozmyslel. „Dědo, já přijdu pozdějc,“ oznámil mu tehdy Jan Heidinger.
Jak Zdeněk Pýcha dodal vzápětí, nikdo z pozůstalých nevěří tomu, že by byl vrah psychicky nemocný nebo alespoň ne do té míry, aby nemohl své jednání ovládat. „Jestliže nevěděl, co dělá, tak byl pod narkotiky,“ je přesvědčen Pýcha.

Tím, na koho se obrátil v nejtěžších chvílích svého života jako první, byla občanská společnost Bílý kruh bezpečí, která se specializuje na pomoc obětem trestných činů a jejich příbuzným.

„Jsem člověk činu, a proto jsem do té Prahy okamžitě jel. Především mě usměrňovali v tom, abych nevzal s odpuštěním do ruky klacek a nepraštil s ním prvního policajta do makovice. Protože takhle rozzlobenej jsem doopravdy byl. Co je nám platné, že potom nějaké policajty odvolali, to už na té hrozné tragédii nic nezmění,“ zlobí se Zdeněk Pýcha. V současné době intenzivně pracuje na vzniku nového lesoparku v Nové Vsi, který by měl památku manželů Malhockých připomínat.

Společně s ním se obrátily na Bílý kruh bezpečí i další desítky obětí zejména násilných trestných činů z celého Jihočeského kraje. Postižení dosud museli jezdit do Prahy nebo do Plzně, od včerejška však mají k dispozici nově otevřenou poradnu v Riegrově ulici č. 51 v Českých Budějovicích. Otevřena bude prozatím každé úterý od 17 do 20 hodin. Klienti se tu nemusí dopředu nijak objednávat a veškeré služby jsou pro ně bezplatné. „Stejně jako ve všech poradnách Bílého kruhu bezpečí je naše pomoc kombinovaná. Znamená to, že se klientům bude věnovat právník a psycholog,“ vysvětlil vedoucí poradny Přemysl Pechlát.

Chod poradny bude zajišťovat 23 dobrovolníků, mezi kterými budou asistenti, právníci i psychologové. „Obětem poskytneme právní informace a praktické rady, ale i psychickou a morální podporu. To vše s přihlédnutím k jejich konkrétní situaci a aktuálním potřebám. Veškeré informace jsou podávány ve srozumitelné formě a konzultace může být podle potřeby opakovaná,“ dodal Pechlát.

Doplnil, že oběti trestných činů dostanou i letáky a brožury, které jim pomohou v dalším kontaktu s policií a soudy. V mimořádných situacích může poradna nabídnout například i doprovody k soudu nebo finanční výpomoc. Přestože patří Jihočeský kraj mezi lokality s nejnižší kriminalitou, jen v loňském roce zde zahynulo násilnou smrtí šest osob. Více než 150 lidí se stalo obětí loupežného přepadení a asi 40 žen pachatelé znásilnili.

„První dilema, které oběti trestných činů zpravidla řeší, je to, zda případ nahlásit či nenahlásit. Podle našich zjištění za to může většinou první negativní zkušenost s policií. Mnoho lidí se totiž domnívá, že volat policii je zbytečné, protože se stejně nic nevyřeší,“ zmínila Petra Vitoušová, prezidentka Bílého kruhu bezpečí. Změnu by snad mohl podle ní přinést nový zákon o obětech trestných činů, který se nyní připravuje v parlamentu. Jeho podstatou je stanovení pravidel, jak se chovat k obětem trestných činů.

Podle psychologa Krajského ředitelství Policie ČR Jihočeského kraje kapitána Miroslava Macha má bezprostředně poskytnutá pomoc velký vliv na duševní zdraví obětí trestných činů. „Neméně důležitá je však i následná péče,“ uzavřel Macho.

Bílý kruh bezpečí
Riegrova 51
370 01 České Budějovice
každé úterý: 17 – 20 hodin
tel.: 387 200 094
e-mail: bkb.cbudejovice@bkb.cz