Stravovací podnik byl v podezření, že kvůli bramborovému salátu, který se zde podával, onemocněli lidé úplavicí. Následné testy u personálu a v zařízení ale byly negativní, a tak se minulý týden dveře podniku znovu otevřely.

V minulých dnech zde servírovali jako hlavní jídla třeba lasagne a řízek Ondráš. Před pultem se táhnou kolem poledního řady lidí s tácy a nic nenasvědčuje tomu, že by zájem o služby stravovacího zařízení vymizel. Uvnitř i venku pod slunečníky sedí znovu kolem poledního zákazníci.
„Do jídelny jsme chodili už před tou aférou, ale jídlo se mi dnes zdálo naprosto v pořádku. Nikdy tady nebyl žádný problém, myslím si, že se jednalo spíš o nešťastnou náhodu,“ řekl Deníku Jiří Farník z Českých Budějovic.

„Chodíme sem, protože to máme kousek z práce,“ uvedl Radek Píše z Dolního Bukovska. „Člověk se rychle nají. Nepamatuji si, že by tady došlo někdy k nějakému problému. Vaří tady dobře. Rozhodně nemám strach tady jíst,“ dodal Píše na adresu znovuotevřené provozovny. Ta sídlí v malém průmyslovém areálu na okraji Českých Budějovic přibližně rok.

Podle hygieniků před třemi týdny vydali v provozovně v Hlinské ulici zhruba 170 porcí salátu, který se zřejmě stal přenosovou cestou pro nákazu úplavicí. Jak se ale úplavice do salátu dostala, se dosud neví. Případ sice ještě není uzavřen, ale zdroj nákazy hygienici neobjevili.
„Personál zařízení byl opakovaně, již třikrát, vyšetřen, pokaždé s negativním výsledkem,“ uvedla k opatřením hygieniků vedoucí protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje MUDr. Jitka Luňáčková. Negativní byly i opakované testy, kdy se vzorky odebíraly v samotném zařízení.

Nových případů nepřibývá

Na Českobudějovicku onemocnělo při epidemii necelých 80 lidí. Trápily je horečky, průjmy, bolesti břicha.
Bacilární úplavice je přitom vysoce nakažlivá a kromě sedmi desítek pacientů, kteří se podle hygieniků zřejmě nakazili ze zmíněného salátu, choroba postihla i deset nemocných, kteří se nakazili tak zvaně v kontaktu s jinými nemocnými. Podle odborníků je ale bacilární úplavice, pokud se vyskytne v České republice, takzvaným zavlečeným onemocněním. Většinou je tedy „přivezena“ například někým ze zahraničí.

Za čtvrtek 12. srpna ale poprvé od vypuknutí epidemie nepřibylo žádné nové nahlášené onemocnění. Je tedy určitá naděje, že epidemie se nebude dále šířit. I počty onemocnění nahlášených po víkendu svědčí o tom, že noví pacienti prakticky nepřibývají.