V pondělí po ránu se na provozu v Českých Budějovicích zavření Mánesovy ulice projevilo jen málo. Paradoxně byla až nečekaně volná Nádražní ulice v úseku od křižovatky s Pražskou třídou po Novohradskou. Řidiči totiž volili třeba jízdu po trase zanádražní komunikace, aby se vyhnuli zavřenému úseku Mánesovy. Plynulý byl třeba i výjezd z Havlíčkovy kolonie Čechovou ulicí směrem do Žižkovy třídy.

Rekonstrukce ulice Mánesova a její značení
Chystali uzavírku „Mánesovky“

Znatelně četnější průjezd ale bylo možné kolem sedmé hodiny zaznamenat na náměstí Přemysla Otakara II. Bylo vidět i řidiče, kteří otáčeli vozy při výjezdu z ulice Karla IV. na Senovážné náměstí, protože cestu na Senovážné nově zakázala jednosměrka. V centru se například změnily jednosměrky i v České ulici, která se od Biskupské ulice stala průjezdnou až na Husovu třídu.

Na pondělní zatěžkávací zkoušku se chystali i řidiči a dispečeři městské hromadné dopravy. "Neměli jsme ale žádné problémy," uvedl tiskový mluvčí dopravního podniku Viktor Lavička a připojil, že situace byla standardní jako v jiné dny. Podle Viktora Lavičky ale nelze zaručit, že podobně příznivá situace bude i v dalších dnech.

Na změny dopravního značení by měli řidiči dávat v souvislosti s uzavírkou v Mánesově ulici velký pozor.

Ne všichni řidiči ale respektovali doporučené objízdné trasy. V Mánesově ulici dokonce některá vozidla jezdila i v uzavřené části mezi stavebními stroji. Podle jihočeské policejní mluvčí Štěpánky Uhlířové proto padlo za nerespektování dopravních značek i několik pokut. "Hlídky sledují situaci v rámci běžných namátkových kontrol," zmínila k přítomnosti policistů Štěpánka Uhlířová.

Provoz po sedmé hodině v Budějovicích ale teprve čekal na pravou zatěžkávací zkoušku v podobě lidí, kteří najíždějí do práce na osmou či na devátou hodinu nebo rodičů, přivážejících děti do škol.

Situaci kolem uzavření Mánesovy ulice sledovali ráno městští policisté. Podle jejich mluvčího Davida Štýfala se řidiči ukázněně otáčeli a vydávali náhradními trasami. "Objízdné trasy jsou dobře značené, takže doporučuji řidičům sledovat dopravní značení, nejezdit po paměti, protože ve městě byla provedena řada změn v dopravě," doporučuje David Štýfal. Rudolfovská třída od Nádraží po Na Sadech byla chvílemi ucpaná a s tímto stavem je třeba každodenně počítat.
Školáci dorazili dnes na vyučování dle ředitelky ZŠ Máj II Marie Nedvědové včas.

Situaci budeme i nadále sledovat.