„Objekt bývalé Základní školy E. Destinnové je brán na základě koncepčního materiálu z roku 2011 jako budoucí možná rezerva," potvrzuje náměstek primátora Petr Podhola, dodává sice, že se nepředpokládá zařazení školy do provozu v roce 2015, připouští však, že se uvažuje 
o možnosti, že by se děti do lavic v sídlištní základce vrátily 
v roce 2016. „Zatím v této věci není definitivně rozhodnuto," zdůrazňuje ale Petr Podhola.

Nápor dětí při zápisech dal některým školám skutečně zabrat. Do lavic míří silné ročníky a mnohde museli zájemce odmítat. Například do ZŠ Oskara Nedbala měli 153 přihlášek, brali jen 90 příštích prvňáčků! K těm přijatým patří i syn Jana Macháčka 
z Českých Budějovic. „Nebylo poznat, že je zájemců více než míst. Bylo to v pohodě," chválí ale organizaci zápisu rodič 
a připojuje, že s jeho potomkem bude chodit i několik dětí, které zná ze školky. Přijati byli na největší základku 
ve městě všichni.

Celková kapacita základních škol zřizovaných městem je sice momentálně dostačující, chodí do nich necelých osm tisíc dětí a pojmuly by ještě o dva tisíce žáků víc. Ale zájem o základky není rovnoměrný. Navíc dětí bude v lavicích přibývat. Letos odejde z 9. tříd městských škol 712 dětí, nastoupit má skoro 1100 prvňáčků. Rozdíl činí téměř 400 dětí.

Graf.

Nepoměr mezi nastupujícími a odcházejícími žáky na základních školách činí každý rok v Českých Budějovicích stovky dětí. A situace nebude lepší, protože do škol se derou početné ročníky.

Město proto zvažuje, že by 
v příštích letech obnovilo výuku v ZŠ E. Destinnové, kterou v současnosti využívá Jihočeská univerzita. V jedné části areálu by ale mohly vzniknout nové třídy. „Náš předpoklad je, že by se mohlo jednat tak o dvanáct kmenových učeben pro asi dvě stě padesát dětí," říká náměstek primátora Petr Podhola.

Celková kapacita městských škol je okolo 10 tisíc žáků, ale za předpokladu zapojení i některých odborných učeben jako kmenových tříd. A problém není jen absolutní kapacita. Plní se i samotné třídy.

Dnes je podle Petra Podholy průměr dětí na třídu okolo 23,4 dětí. „Což je poměrně optimální počet pro výuku," upozorňuje náměstek primátora a připojuje, že od září bude ve školách místo 7700 dětí už 8100 žáků a průměrný počet dětí ve třídě se zvýší.

Také to je jeden z možných argumentů pro budoucí diskusi o obnovení výuky 
v ZŠ E. Destinnové.