Řidiči zmateně otáčejí své vozy, policisté zastavují přijíždějící automobily, přes řeku se dostanou pouze cyklisté a chodci. Tak to vypadalo ve čtvrtek odpoledne u českobudějovického Modrého mostu. Ten je od pondělka uzavřen pro všechna motorová vozidla.

Změna nepříjemně zaskočila celou řadu řidičů. „Vůbec jsem o tom nevěděl, uzavírka mě velice překvapila. Přes Modrý most jsem občas jezdil, takže je to pro mě nepříznivé. Teď budu muset hledat nějakou objížďku,“ reagoval jednadvacetiletý Vlastimil Tetour z Českých Budějovic.

Podobně hovořil i Tomáš Vrtiška. Ten po mostě také často vozem projížděl a ze změny radost nemá. „Jsem jednoznačně pro to, aby tudy auta dál jezdila. Budějovice jsou už tak dost ucpané a tohle byla jediná rozumná cesta do Havlíčkovy kolonie,“ zdůraznil. Další z řidičů, Karel Wrobel z Úsilného, si myslí, že osobní potíže a výhrady lidí by měly v tomto případě ustoupit dopravě.

Opačného názoru jsou někteří obyvatelé ulic poblíž Modrého mostu. Miroslav Melichar zdůraznil, že most se podle původních plánů stavěl pouze pro pěší, a proto je dobré, že se k tomu stavu zase vrací. „Jsem za to moc rád, protože auta tady jezdila rychle, bylo to nebezpečné, člověk nemohl pořádně přejít,“ řekl. Velkou nevýhodou, kterou automobilový provoz na mostě přinášel, je podle něj také značný hluk. Cítí, že od pondělka se jim hodně ulevilo. „Až nás překvapilo, jak moc. Teď je tu konečně zase klidněji,“ dodal.

Méně vyhraněný názor má Markéta Závodská, která bydlí hned vedle mostu. Jako matku s malým dítětem ji sice těší, že auta zmizela a ubylo hluku, zároveň ale coby řidička uznává, že lávka byla důležitá pro zlepšení dopravní situace ve městě. „Auta nás skutečně rušila, zvlášť když jsme byli v pokojích, které mají okna do ulice. Na druhou stranu to byla dobrá cesta pro řidiče, takže je těžké říct jednoznačný názor,“ vysvětlila.

Další obyvatelka Eva Bártová automobilový provoz na mostě plně podporuje. Připomněla, že zdejší lidé dostali před několika lety příspěvek na plastová okna, takže by je hluk neměl tolik obtěžovat.

Myslí si, že most by se měl využívat. „Já to beru tak, že my přece také jezdíme po jiných mostech v Budějovicích. Připadá mi sobecké tady proti autům protestovat,“ doplnila.

Motorová vozidla směla jezdit po Modrém mostě od roku 2008. Celou dobu se ale vedly spory o tom, zda je to správně, či nikoli. Jedni provoz obhajovali hlavně tím, že uleví přetížené Mánesově ulici a Lidické třídě, druzí naopak poukazovali na hluk a dopravní zátěž v jinak klidné části města. Odpůrci automobilů nakonec uspěli u soudu a magistrát musel most pro řidiče uzavřít.

Jak to na lávce bude vypadat v budoucnu ale stále není jisté. V současné době totiž běží řízení o odstranění stavby a radnice zároveň shromažďuje podklady, aby zažádala o její dodatečné povolení. Lidé u mostu proto raději stále počítají s tím, že se situace ještě může změnit.