„Hledali jsme místa, která jsou nějakým způsobem významná, ale také nabídnou něco zajímavého. Proto se nám líbil návrh Petra Nedvěda ukázat turistům zajímavosti   na Dobré a Hojné Vodě," přibližuje hledání vhodných lokalit koordinátorka celého projektu Hermína Mocová.

Na české straně lákají především k zamyšlení hned dvě magická místa. Prvním je kamenný stůl v těsné blízkosti poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie na Dobré Vodě. Jeho součástí je i abstraktní symbol zrození a zániku kapky vody vytvořený z hutního skla. „Kostel je významným poutním místem, kam míří i spousta návštěvníků z Rakouska," připomíná Hermína Mocová.

Neméně zvláštní pocity se zmocňují návštěvníků jen o pár kilometrů dál u často navštěvovaného meditačního zvonu na Hojné Vodě.  „To místo si o to, aby zde bylo jedno z dvanácti zastavení stezky, samo říká," je přesvědčena Hermína Mocová.

A stejného názoru jsou i sami turisté. U zvonu se pravidelně zastavuje například Jaroslav Bílek ze Soběslavi, který právě do těchto končin s rodinou a známými jezdí neobyčejně rád. „Jezdíme sem skoro na všechny akce. Je úžasné, co tu místní podnikají, navíc Hojná Voda je i krásné místo, kam se rádi vracíme," vysekl místním poklonu.

Také třetí zastavení na hoře Mandelstein připraví turistům nevšední zážitky, ať už je to  dalekohledem umocněný výhled do jihočeské krajiny nebo například unikátní zvukový zážitek uvnitř dutého kmene stromu.

Díky zmíněné trojici zastavení je již stezka Via Verde kompletní. Na svých 65 kilometrech nabízí celkem dvanáct zajímavých zážitků. Během uplynulých tří let, kdy je otevřená, dokázala citelně zvýšit zájem o Novohradské hory jak mezi cyklisty tak pěšími turisty. 

Díky projektu se daří také změnit dosavadní vnímání hranic. O tom, že není třeba se je bát překročit, svědčí například i fakt, že v rakouských restauracích se výletníci obejdou i bez znalostí němčiny.