Je mu teprve 24 let a už dvakrát zvítězil v krajském kole soutěže Živnostník roku. David Borovka z Českých Budějovic, který nabízí servis při svatbách, firemních akcích či maturitních plesech, letos obhájil titul po třech letech. Zaujal především novinkou, takzvaným videomappingem.

„To je hodně zajímavý obor, kdy se na zdi budov promítají audiovizuální animace. Přišel jsem na to náhodou při jedné svatbě, která byla poklidnější, takže jsem vyřizoval emaily a narazil na světové stránky o videomappingu. Tak mě to nadchlo, že jsem okamžitě povolal kamaráda do práce, aby registroval českou doménu,“ říká Borovka.

Sám si poprvé videomapping vyzkoušel letos v březnu, od té doby promítal již na věž v Mělníku, štít na holašovické návsi či hrad Rožmberk, kde nakonce vytvořil iluzi jeho zboření. „Udělali jsme tu animaci k 400. výročí úmrtí posledního Rožmberka. Promítli jsme výjevy z historie tohoto rodu a na závěr hrad zbourali,“ vzpomíná Borovka.

Začínal jako dýdžej

Každému videomappingu však předchází dlouhá příprava. Animace se vždy plánuje na míru konkrétní budově, kterou je nutné nejprve nafotit a zdokumentovat. Poté se vytvoří 3D model, na němž se všechny efekty zkouší. „Není to o tom, že bych všechno vymýšlel já sám. Pracují se mnou další čtyři lidé, se kterými se neustále bavíme o různých možnostech, nápadech a variantách,“ dodává Borovka.

Čtyřiadvacetiletý úspěšný podnikatel začal pracovat již na střední škole, kdy objížděl diskotéky coby dýdžej. Vydělané peníze shromažďoval a postupně si pořizoval vybavení pro pořádání akcí. „Od ostatních jsem se asi lišil tím, že jsem si nepotřeboval kupovat nic drahého pro sebe, ale radši jsou sehnal dvě bedny. Ty se potom rozrostly na čtyři, pak na šest a už to jelo,“ vzpomíná.

V současné době má Borovka zakázky po celé České republice, zajišťuje firemní oslavy, svatby a další zábavné akce. Jen v loňském roce zorganizoval 155 maturitních plesů. K tomu všemu využívá výhradně vlastní techniku, takže například velké párty stany musí skladovat doma.

Za nejnáročnější akci, na které pracoval, považuje svatbu Ivety Bartošové a Jiřího Pomeje v roce 2008. „Tehdy mi bylo 21 let a dodnes nechápu, jak je možné, že jsem takovou zakázku dostal. Bylo to docela harakiri, spousta vystupujících, zmatek. Přísahám, že jsme tam využili techniku do úplně posledního kabelu, který jsme měli,“ směje se. Teď už jsou pro něj velké svatby skoro rutinou, letos například připravil hokejistovi Martinu Hanzalovi v Třeboni veselku pro 450 hostů, na níž nechybělo ani promítání fotografií na zdi zámku.

I když by po tolika úspěších mohl Borovka už jen sedět v kanceláři a řídit své čtyři zaměstnance, stále běžně vyráží do terénu. Staví stany a vymýšlí novinky. Nejdůležitější je pro něj totiž spokojenost klientů. „Naší největší výhodou oproti konkurenci je, že neříkáme, že něco nejde. Když lidé mají netradiční přání, přemýšlíme a snažíme se to nějak udělat, takže už jsme třeba stavěli stan i tam, kde bylo z každé strany pět centimetrů prostoru,“ doplňuje.

V práci 14 hodin denně

Práce Borovku stále baví, někdy jí věnuje až 14 hodin denně a rozhodně nehodlá povolání měnit. Chce mít spokojený tým pracovníků a postupně rozšiřovat svou nabídku. „Nemůžeme se rozvíjet během roku do mnoha zaměstanců, nejsme fabrika, ale snažíme se pozvolna vyvíjet a přidávat nové věci,“ říká.

Nyní má navíc před sebou náročný úkol. Získal zakázku na uspořádání vánočního večírku pro tisíc lidí. Pokud se mu to podaří, bude to jeho dosud největší akce.