„Zatímco v roce 2006 žádalo o vydání zbrojního průkazu sedmnáct set občanů, o rok později to už bylo přes dva tisíce žádostí a jen za první čtvrtletí letošního roku požádalo o průkaz už pět set sedmdesát lidí,“ řekla v pondělí tisková mluvčí radnice Jitka Welzlová.

Zájemci o zbroják musejí nejdříve jít na Policii ČR, která pak s magistrátem prověřuje, jestli žadatel nepřekročil hranice zákona. Na druhou stranu majiteli zbrojního pasu, který nedodrží zákon o zbraních a střelivech, je možno uložit až patnáctitisícovou pokutu.

„V roce 2006 jsme řešili šestatřicet takových přestupků, vloni sedmdesát případů a za letošní první tři měsíce jich už máme sedmadvacet,“ upozornil na nemilá čísla vedoucí správního odboru Václav Suchopár.

Na otázku, proč se zvyšují počty zájemců o zbraně, má psycholog Rostislav Nesnídal poměrně jasno.

„Je to přímá úměra. Čím více se bude páchat trestná činnost, tím více se budou lidé cítit ohroženi. A někteří z nich to řeší tím, že si koupí zbraň,“ zdůrazňuje Nesnídal. „Řada lidí je ale na hraně a zbraň si nepořizuje kvůli svému ohrožení,“ doplňuje psycholog.

I když chce stále více lidí získat zbrojní průkaz, tak prodej samotných střelných zbraní má úplně opačnou křivku.

„Prodej zbraní je celkově na ústupu,“ podotkl k tomu prodejce zbraní z obchodu Supra Karel Kouba. „Vesměs se nejvíce prodávají starší krátké zbraně z komise. U brokovnic a kulovnic bych viděl prodej asi tak půl napůl. Lidé chtějí jak staré, tak i nové,“ doplnil Kouba.

Více si můžete přečíst v ČbD 15.4. na straně 3.