Střední zdravotnická škola, nejstarší v Jihočeském kraji, letos slaví 65 let od založení. Vyšší odborná škola zdravotnická si připomíná 15 let trvání a secesní budova v Husově třídě, ve které budoucí zdravotníci studují, má letos výročí 105 let od postavení.
Zdravotnická škola připravila k jubileím hned několik akcí. V pátek se například uskutečnil průvod centrem města. V sobotu pak setkání absolventů a bývalých pedagogů a zaměstnanců se současnými učiteli. Setkání se konalo v rámci Dne otevřených dveří.
V netradičním čase – o víkendu, už se proto tvořila v sobotu fronta před českobudějovickou zdravotnickou školou. Už hodnou chvíli před oficiálním začátkem akce se v sobotu ráno houfovali v Husově ulici ti, kteří už se nemohli dočkat, až znovu navštíví svou milovanou školu.
Ve třídách byly připraveny k prezentaci moderní pomůcky a vybavení, ale i staré fotografie, vše k oslavě narozenin nejstarší zdravotnické školy v Jihočeském kraji. V přízemí čekala kniha návštěv. Celkem do ní přibyly stovky podpisů. Podle ředitele školy Karla Štixe bývá na výročí školy přítomno tak pět set hostů.
O knihu návštěv pečovali nejen vyučující, ale také studentky. „Přihlásily jsme se dobrovolně,“ řekly ke své službě Veronika Hlaváčová a Marcela Popelová, studentky zdravotnického lycea, které bděly nad tím, aby se každý příchozí zapsal.
Jiné studentky zase měly na starost čistě zdravotnickou agendu. „Předvádíme tady ukázky první pomoci, třeba resuscitaci dítěte,“ zmínila v jedné ze tříd Veronika Mašková z druhého ročníku oboru zdravotnický asistent. V ukázkách jí zdatně pomáhaly spolužačky Markéta Caplová a Claudie Jakubcová.
Dívky ale nejen předváděly moderní vybavení, vyslechly i spoustu vzpomínek. „Některé návštěvnice si i postesknou, že v době studií neměly ani ty anduly (figuríny – pozn. red.),“ svěřily se budoucí zdravotnice.
Už v roce 1954 maturovala Zdeňka Kamená. Pro Deník okamžitě vysypala z rukávu dlouhou řadu vyučujících. „Učili nás páni primáři Domanský, Loučka, Bäumelt, nikdy na ně nezapomenu. Ani na pana primáře Märzu a paní primářku Horianskou,“ vypočetla Kamená a popsala, jak to kdysi chodilo.
Dva dny po maturitě dostalo šest absolventek povolávací rozkaz, stalo se desátnicemi v záloze a odjely všechny do Boletic, na svou první štaci.
Výročí 50 let od maturity měla letos Marta Hendrichová a její spolužačky. „Už jsme se sešly 4. června a dnes máme další setkání,“ řekla při prohlídce školy s partou kamarádek Hendrichová.
Mezi mladší absolventy školy zase patří Lukáš Ryvola z Českých Budějovic. Ukončil zdrávku před třemi lety. „Dělal jsem obor zdravotnický asistent, teď dělám medicínu. Na školu mám jen hezké vzpomínky,“ zmínil Ryvola s tím, že ho oslovila hlavně praxe na interním oddělení.
Také učitelé
V sobotu se ale přišli podívat nejen absolventi, nýbrž i pedagogové a zaměstnanci. „Je to příjemné setkání,“ ocenila pohodovou atmosféru například učitelka ruského jazyka Marie Řežábková a za bývalé kantory nepřišla sama.
„Byla jsem ve škole 34 let. Učila jsem český jazyk a občansku nauku, pětkrát jsem byla třídní,“ zavzpomínala Jaroslava Brožková, která později už jako důchodkyně, vedla knihovnu. „Pořád mám pocit, že ke škole patřím, ani mě neberou, že jsem tu návštěva,“ usmála se bývalá kantorka. Připojila, že před pátečním průvodem městem, který zdrávka pořádala, se několik bývalých učitelek smluvilo a šly se na průvod podívat.
„Nejdřív jsme byly domluveny dvě, pak nás tam bylo asi pět. Přebíhaly jsme na náměstí z místa na místo, abychom našly nejlepší místo na mávání průvodu,“ připomněla Brožková jinou část oslav výročí zdravotnické školy.
V sobotu dorazili na den otevřených dveří i kolegové odjinud. „Jezdil jsem do Budějovic i jako předseda na maturitní zkoušky,“ zmínil ředitel jindřichohradecké zdrávky Jan Moudrý a poukázal na dlouholetou spolupráci škol v rámci kraje. Jeho slova potvrdily i zástupkyně táborské zdrávky Miroslava Hronová a Marie Kmínková.
Marie Kmínková byla kdysi v Budějovicích předsedkyní maturitní komise – poprvé v životě a hned pod inspektorským dozorem, ale dočkala se kolegiální pomoci. „Dnes jsem po letech poděkovala paní Harazímové, jakou mi tehdy byla oporou,“ ocenila v sobotu Kmínková i s odstupem času pomocnou ruku někdejší budějovické kolegyně v maturitní komisi.
Součástí Dne otevřených dveří také bylo ocenění zasloužilých pedagogů. Škola například udělila pamětní list za dlouhodobý přínos zdravotnickému školství MUDr. Miloslavu Hlachovi.
V rámci oslav letošních výročí se konal i ples.
Na obou zmíněných školách studují příští sestřičky, zubní technici, laboranti nebo třeba maséři.
„Pro veřejnost otevřeme ještě 15. listopadu, při dalším dnu otevřených dveří,“ pozval zájemce na další návštěvu školy ředitel zdrávky Karel Štix.