Nejen, že chybí sestry a lékaři dnes, ale ani v nejbližších letech není na obzoru nějaké radikální zlepšení. Situace ovšem není všude stejná. Zatímco v českobudějovické nemocnici by mohli okamžitě přijmout téměř třicet sester, v Jindřichově Hradci nebo Prachaticích neshánějí momentálně žádnou.
„Teď vcelku problémy nemáme,“ konstatoval včera ředitel prachatické nemocnice Bohumil Ondřich. Obtíže zde měli v roce 2001, ale od té doby se situace zlepšila.
Hůře je na tom nemocnice v krajském městě, které chybí několik desítek sester, třeba i dlouhodobě nemocných, jejichž práci si musí například rozdělit ty zbývající. „Hledáme cesty jak to vyřešit. Snažíme se. Jednáme s děvčaty, která vyšla ze zdravotnických škol a nyní studují dále, aby u nás pomáhala na kratší úvazek nebo na dohodu,“ popsal současnou situaci v českobudějovické nemocnici ředitel pracovně–právního úseku Milan Voldřich. Náročná a odpovědná práce s velkými psychickými, ale často i fyzickými nároky nepřitahuje absolventky a absolventy ani finančním ohodnocením. Průměrný plat se všemi příplatky za víkendy, svátky a noční činil v minulém roce v jihočeském kraji u sestry 19 700 korun. „Některým oborům, jako je distribuce léčiv, budeme těžko konkurovat,“ poznamenal Voldřich.
Nedostatek sester potrvá zřejmě ještě několik let, protože nastaly změny ve vzdělávání a v současnosti chybějí absolventi, kteří by mohli nastoupit do nemocnic na pozice sester (viz článek na této straně). V jižních Čechách letos ukončí studium na středních školách asi 250 studentek, do praxe se jich chystá přibližně dvacet. Většina dalších bude pokračovat ve studiu, jinak by se stala pomocným personálem. A tento trend asi i potrvá. „Jsme v prvním ročníku, ale chceme i po maturitě studovat,“ potvrzují Jana Ziková a Tereza Vyskočilová z českobudějovické střední zdravotnické školy.
Více si můžete přečíst v ČbD 23.4. na straně 3.