Je přitom samoukem, svému koníčku se věnuje teprve dva a půl roku.

„Původně jsem s motorovou pilou jenom pracoval a občas si zkusil něco vyřezat. Postupně jsem se to tak naučil. Hodně jsem také odkoukal na internetu, tam se dá najít spousta návodů," vypráví.

Nyní už tvoří díla na zakázku. Lidé si u něj nejčastěji objednávají sochy zvířat, především psů, koček nebo ptáků. Jan Ambrož se při jejich ztvárňování snaží co nejvíc přiblížit realitě. „Většinou dělám konkrétní věci, abstraktnímu umění jsem zatím nepropadl. U zvířat se často dívám i na obrázky do encyklopedie, abych byl co nejvěrnější," dodává.

Nejnáročnější pro něj zatím byla socha motorky. „Byla tak velká, že se na ní dalo sedět. Navíc měla i poměrně složité detaily," dodává Jan Ambrož.

Při práci začíná od dřevěné klády, kterou nejprve očistí od kůry a pak postupně ořezává. Používá pouze motorovou pilu a brusku na začišťování detailů. Musí být pečlivý, ale vyřezávání je i fyzicky náročné. „Pila je docela těžká a pronese se. Je to takový sport, ale člověk si časem zvykne," říká.

Celkem již Jan Ambrož vyrobil více než padesát dřevěných soch. Řada z nich se nachází na zahradách v Týně a okolí, některé ale už odcestovaly na Moravu nebo dokonce do Maďarska. Sám pro sebe si však ještě nevytvořil nic. „Jen když se mi občas něco nepovede a nechci to dávat pryč, tak si to vezme mamka," směje se.

Svému koníčku se chce věnovat i nadále. „Hlavně bych se chtěl svými sochami co nejvíc přibližovat realitě," uzavírá.