Část střešní římsy a zdiva se zřítila během včerejší noci z kulturního domu Slavie, památkově chráněného objektu. Podle prvotních zjištění za to zřejmě může kombinace nepříznivých faktorů, kterými jsou shnilý trám pozednice a silný vítr. Nikomu se naštěstí nic nestalo, a to přesto, že hromada suti a starých cihel přistála v těsné blízkosti laviček letního amfiteátru. Statici musí nyní rozebrat část krovu a zjistit, co je nutné opravit.

„Střechu tam vyměňovali před několika málo lety, takže ta je skoro nová a výměnu určitě potřebovat nebude. Zřítila se jen část římsy, a to patrně kvůli vyhnilému trámu. Bude se to muset opravit, ale nemělo by to být nic mimořádného, materiální škody budou zřejmě zanedbatelné,“ řekla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Hned ráno vyrazili na místo strážníci. Ohraničili jej páskou a hlídali, aby se tam nedostal nikdo nepovolaný. „Šel jsem ráno kolem, stáli tam policisté, bylo to celé ohrazené. Viděl jsem, že tam jsou spadlé cihly. Vím, že se má Slavie opravovat, ale tohle spíš vypadalo, že nevydržela střecha,“ popsal Deníku jeden z kolemjdoucích.

Podle mluvčího strážníků Václava Supa byla hlídka na místě až do příjezdu správce objektu, který pak koordinoval další postup. „Mohu potvrdit, že se událost obešla bez zranění,“ zdůraznil Sup.

Během odpoledne se pak dostavil ke Slavii statik i pracovník správy domů, kteří zjišťovali rozsah poškození. „Sundali jsme to, co bylo viditelně narušené a budeme navrhovat možná řešení problému. V prvé řadě budeme muset rozebrat část krovu a podívat se, co by tam bylo třeba vyměnit. Musíme to také co nejdřív zabednit, aby se už nedostal vítr pod konstrukci,“ nastínil Jan Kubeš ze správy domů města.

Paradoxní je, že magistrát připravuje už několik let kompletní rekonstrukci Slavie za desítky milionů korun. Doposud však pořádně neví, co všechno by mohl památkově chráněný objekt z konce 19. století návštěvníkům nabízet.

Zázemí pro orchestr?

Uvažuje se například o filharmonii, zázemí pro divadelníky nebo všeobecném kulturním centru. Některé varianty by si však vyžádaly podle radních investice až v řádu stamilionů korun. „Město má však rozhodně zájem si Slavii ponechat,“ uvedla před časem pro Deník náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Novorenesanční budova Domu kultury Slavie, jejíž základní kámen byl slavnostně položen 23. května 1871, byla předána do užívání veřejnosti 23. prosince 1872. V hlavní budově byla tenkrát tělocvična, spolkové místnosti, kanceláře, kuželna, hostinec a ústřední sál. V jejím sousedství stála zahradní restaurace, přírodní amfiteátr s lavičkami a letní cvičiště. Na přelomu 19. a 20. století byla Slavie kulturně společenským a politickým střediskem budějovických Němců.