„Právě 2. června máme vernisáž k výstavě našich šikovných výtvarníků. Výstava bude v budějovické Radniční síni k vidění až do 15. června," prozradila ředitelka školy Michaela Hudečková. V letošním školním roce mladí hudebníci poměřili své nadání s ostatními dětmi z celé České republiky. V Liberci se totiž konalo Ústřední národní kolo soutěže základních uměleckých škol, což je jedna z nejvyšších soutěží v České republice,  které se tyto talentované děti mohou účastnit.

Hru na klavír má Tereza nejraději

Tereza Kahudová.Třináctiletá Tereza Kahudová ovládá hned několik hudebních nástrojů. Nejraději má klavír. S hrou na tento hudební nástroj soutěžila i na soutěži v Liberci. Odtud si dovezla 3. místo ve svojí kategorii. „Hraju ale i na housle a občas trénuji na také na bicí. To je hlavně pro zábavu, s tím nesoutěžím," říká mladá hudebnice.

„Ani bych nespočítala na kolika soutěžích už jsem byla. Soutěžím  totiž pravidelně už od šesti let a těch různých ocenění jsem už za ty roky získala mnoho," doplňuje Tereza Kahudová.

Od flétny přešel k violoncellu

Štěpán Doško.Štěpán Doško, jedenáctiletý hudebník z Českých Budějovic hraje už od svých pěti let. Začínal se hrou na flétnu, později přešel k mnohem většímu nástroji, k violoncellu. Na soutěži v Liberci skončil ve své kategorii na třetím místě.

Pro tuto soutěž si vybral skladbu od Johanna Sebastiana Bacha a také skladbu od Davida Poppera. „Zrovna Poppera hraji asi nejraději, baví mě," vysvětluje svůj výběr Štěpán, který se na soutěž začal připravovat už na začátku školního roku.

Hlas cella se Markétě moc líbí

Markéta Kazdová.Na osmileté gymnázium Jírovcova chodí čtrnáctiletá Markéta Kazdová. Ve volném čase se navíc věnuje hře na housle a na cello. „Cello jsem si přibrala, moc se mi totiž líbí jeho hlas. No a také proto, že jsem chtěla zkusit něco nového," vysvětluje Markéta.

Na soutěži v Liberci získala 2. místo za hru na housle. „Na soutěži jsem hrála Píseň lásky od  Josefa Suka. Tahle skladba mě totiž provází už dlouho, říká Markéta Kahudová. Jako druhou si vybrala jednu ze skladeb od italského skladatele Corelliho. 

JANA KLOMFAROVÁ