Brigáda s sebou ale nepřináší jen peníze, mnoho lidí se snaží sehnat letní práci i kvůli praxi a pracovní zkušenosti, která je po škole k nezaplacení. Své o tom ví patnáctiletý Tomáš Kopecký z Českých Budějovic, který pracuje 
v partě zedníků na stavbě jako podavač. „Jsem rád, že se mi podařilo brigádu sehnat. Nejenže výdělek ve výši 70 korun na hodinu je pro mě velice zajímavá částka, ale hlavně získám zkušenosti. Vědět, jak to v práci – ať už jakékoliv – chodí, to se v životě neztratí," říká mladík, který od září začne studovat Střední školu polytechnickou v Českých Budějovicích. „Také jsem nechtěl trávit svůj volný prázdninový čas poflakováním doma," doplňuje.

Ne každý však měl při hledání brigády takové štěstí jako Tomáš Kopecký. Mnozí studenti pracovat chtěli, ale žádné sezonní uplatnění se jim sehnat nepovedlo. Buď byla jejich žádost tam, kde brigádníky běžně přijímají, zamítnuta, nebo zkrátka přišli pozdě.

Šestnáctiletý Martin Štacko z Rožnova sice brigádu urputně sháněl od začátku roku, ale bohužel se mu žádané místo získat nepodařilo. „ Zkoušel jsem to na internetu i přes známé, ale asi jsem neměl dostatek štěstí. Nikde mě nechtěli přijmout, proto jsem ještě bez jakékoliv praxe," krčí rameny mladý student gymnázia.

Na otázku, zda ho to mrzí, odpovídá: „Samozřejmě mě to štve, myslel jsem, že si přes prázdniny něco vydělám a získám potřebnou praxi, bohužel se ani jedno nestalo."

Podle slov Jiřího Berana, analytika trhu práce z českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR, projevovali studenti zájem o brigádnické pozice na léto převážně jako 
v dubnu a květnu. Tedy tak jako každý rok.

„Úřad práce letos evidoval celkově asi padesát brigádnických míst, což z průměru razantně nevybočuje. Mezi těmito nabízenými pracovními příležitostmi byla například pracovní místa ve větších obchodech," říká Jiří Beran.

Brigádu však studenti nemusejí shánět jen prostřednictvím úřadu práce, v jehož nabídce je většinou jen zlomek z celkového počtu nabízených postů.

Dalším místem, kam se mladí lidé často obracejí, jsou pracovní agentury či internetové portály s pestrou nabídkou pracovních míst po celé republice i v zahraničí.

Autor: Václav Křenek