Předsedkyně finančního výboru města Petra Šebestíková upřesnila, že jde o části města, jejichž úklid dříve zajišťovali lidé prostřednictvím veřejné služby. „Tu ale loni zatrhl Ústavní soud. Kolem tohoto rozhodnutí radní poměrně dlouho diskutovali, nakonec ale převládl názor dát dlouhodobě nezaměstnaným lidem šanci," řekla Petra Šebestíková.
Ředitel českobudějovické krajské pobočky Úřadu práce ČR Ivan Loukota vzpomněl, že první pokusy zapojit dlouhodobě nezaměstnané do úklidu města sahají do roku 1991. „Tehdy jsme tuto praxi uplatnili poprvé. Pak ale dlouho nebyla využívána. Nyní chceme do úklidu města zapojit devět nezaměstnaných, kteří budou mít na starosti úklid zastávek a některých ulic," upřesnil Ivan Loukota s tím, že z devíti lidí bez práce se stanou zaměstnanci Dopravního podniku města České Budějovice, ale Úřad práce ČR bude tyto pracovníky dotovat částkou 15 tisíc korun měsíčně.

„Částka se skládá z hrubé mzdy i zdravotního a sociálního pojištění, takže pracovníci budou měsíčně pobírat přibližně 11 tisíc korun hrubého," spočítal Ivan Loukota a dodal, že z evidence byli pro tuto práci vybráni hlavně dlouhodobě nezaměstnaní lidé.

Do práce by měli nastoupit již 1. října.

Lokality určí město

Malou premiéru chystá od 1. října českobudějovický dopravní podnik. Nasadí devět lidí na úklid zastávek MHD a případně dalších veřejných prostranství. Podobné práce dosud firma nezajišťovala. Podle Radka Filipa, vedoucího oddělení řízení dopravy, je ale podnik připraven službu pro město zajistit. „Bude se jednat o úklid v lokalitách, které určí město," uvedl Radek Filip.

Obyvatelé Českých Budějovic jsou s úklidem veřejných prostranství celkem spokojeni, ale drobné nedostatky by našli. „U nás v Suchém Vrbném máme čisto, až na občasné nedopalky u laviček," říká například Božena Ševečková, bydlící na Pohůrce. Mladá maminka ale dodává, že by se mohl zlepšit úklid u kontejnerů na tříděný odpad. Občas jsou přeplněné, odpad lidé dávají i kolem nádob a vítr potom rozfoukává vše po okolí.

Jinak jsou ale veřejná prostranství podle Boženy Ševečkové v pořádku. „Po revoluci jsme vzhlíželi k Rakousku, jak je tam uklizeno, ale myslím, že už se tomu blížíme. Lidé uklízejí nejenom po plot, ale už i za plotem," doplnila Božena Ševečková. Nová pracovní šance pro nezaměstnané by pro ně mohla být přínosem. „Pokud ale o to budou mít zájem," upozorňuje Radim Fryš z Českých Budějovic.

Dopravní podnik už je na nové zaměstnance nachystán. „Pracovníkům bude přiřazen vedoucí, který jejich práci vždy zkontroluje. Budou vykonávat jen uvedené úklidové práce," upřesnil za dopravní podnik Radek Filip.