Nadanému sedmnáctiletému studentovi Romanu Huszárovi z Pištína položil Deník několik otázek.

Jak daleko je příprava vašeho studijního pobytu v USA, který se uskuteční díky Nadaci Open Society Fund Praha?
Už podpisuji formuláře. Jde o stipendium na nezávislou střední školu. Nezávislé a soukromé školy jsou v USA prestižní. Proto je tam školné drahé. Většinou se tam studuje buď přes stipendium nebo díky tomu, že na to rodiče mají peníze.

Na jak dlouho stipendium máte?
Na jeden rok. Přímo se zavazuji ve smlouvě, že se pak vrátím sem a odmaturuji v České republice. Na zdravotnickém lyceu jsem teď ve druhém ročníku.

Bylo těžké projít sítem zkoušek? Jaké testy jste musel absolvovat?
Musel jsem splnit požadavky na věk, jazyk a zkoumalo se i rodinné zázemí, abych měl nárok na stipendium. V první části přijímacího řízení jsme dělali testy. Mezinárodně uznávaný test, v podstatě zaměřený na gramatiku a poslech. Kdo prošel, šel v lednu k pohovoru přímo s představiteli společností, které udílení stipendií organizují. Jedna za USA a jedna za Velkou Británii. Na počátku bylo uchazečů o stipendium devadesát sedm. Vybraných je do USA pět lidí. Pro Velkou Británii už bych nevyhověl věkem. Tam berou mladší, protože nastupují dříve do školy. Ve třídě bych byl o rok starší než všichni ostatní, a to nechtějí.

Vybírají se uchazeči i v jiných státech?
Vybírá se z různých zemí, z Evropy i odjinud. V rámci stejného programu by měli studovat Němci, Chorvati, Ukrajinci nebo studenti z asijských zemí. I učitelé ve školách by občas měli být z jiných zemí.

Jak jste viděl své šance?
Ze začátku jsem si věřil, pak se u mě tak střídaly nálady a spíš jsem s tím nepočítal. K pohovorům pozvali jedenašedesát lidí. Pohovor byl ale fakt super. Ne, že by nás ještě zkoušeli. Povídali jsme si o našich zájmech, co nás na tom pobytu nejvíce láká. Bylo to hodně přátelské.

Podle čeho se určí konkrétní škola, kam nastoupíte a kdy to budete vědět?
Teď se řeší formální záležitosti. Na základě esejí a dalších informací od studentů se rozhodnou, kam nás pošlou. Bude to podle zájmů studenta a jeho preferencí. Museli jsme napsat osobní esej na téma našich zájmů a motivace. Byla už součástí přihlášky a teď chtěli, abychom ji ještě pozměnili.

Proč jste se vlastně o stipendium přihlásil. Kvůli jazyku nebo možnosti vyzkoušet zahraniční školu?
Všechno spolu souvisí. Přihlásil jsem se napřed ze zvědavosti kvůli jazyku ale bude to také získání zkušeností, které jsou ceněné, věřím, že se mi to bude hodit.

Když je řeč o jazyku, nebývá obvyklé, aby student z odborné školy porazil gymnazisty na jazykové olympiádě. Bavila vás angličtina vždycky?
Vždycky jsem měl výborný prospěch z angličtiny, ale žádný zvláštní zájem jsem o ni neměl. Když jsem přišel na střední školu, tak jsem se přihlásil minulý rok na olympiádu z angličtiny. Seznámil jsm se tam s lidmi, kteří uměli výborně anglicky, nadchlo mě to a inspirovalo a chtěl jsem se jazyk naučit jako oni. Ze začátku, že bych se ale učil, to vůbec. Díval jsem se na filmy, psal si slovní fráze, abych pochytil jazyk. Potom jsem četl a učil se i gramatiku, abych si to nějakým způsobem upevnil.Teď mám i jedenkrát týdně soukromé lekce s Američankou, rodilou mluvčí.

A co jazyková škola? Nezkoušel jste nějakou?
Minulý rok jsem nějaký čas chodil do kurzu. Asi tři měsíce. Ale bylo to krátké a bylo tam hodně lidí. Hledal jsem něco jiného.

Ve vlastní angličtině, pilujete hlavně gramatiku nebo sázíte spíš na slovní zásobu?
Spíš se snažím, abych měl všeobecnou schopnost v jazyku komunikovat ve všech situacích.

Máte nějaké kamarády, se kterými si třeba dopisujete anglicky?
Mám dva kamarády z Austrálie, seznámili jsme se přes společné zájmy a i v Čechách mám kamarádku se kterou si dopisuji anglicky, ale je to Češka.

Využijete už dnes své znalosti
i v praxi?
Hraju na elektrickou kytaru v metalové kapele a když má zájem někdo ze zahraničí o recenzi, tak překládám historii kapely a takové věci.

Chtěl byste studovat třeba i vysokou školu v cizině?
Chtěl bych na medicínu a proto jsem měl především zájem o studium na zdravotnickém lyceu v Budějovicích. Občas uvažuji i o tom, že bych rád studoval vysokou školu v zahraničí, kdyby se mi naskytla ta možnost.

Vraťme se ještě k vašemu úspěchu v jazykové olympiádě. Jaký to byl vlastně pocit vyhrát okresní kolo?
Byl jsem hodně překvapený. Bylo to super, takové zvláštní. Teď jdu do krajského kola, když bych i tam uspěl, to už by bylo něco parádního.
(Rozhovor byl připraven už před krajským kolem jazykové olympiády, které se již konalo. Roman Huszár v něm uspěl a postoupil do celostátního finále – poznámka redakce.)